Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18558439 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2007

Spotkanie z Andrzejem Potockim

17-10-2007

17 października w Filii 4 w Rzeszowie w ramach projektu „Biblioteka publiczna jako centrum informacji o regionie” odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Potockim – pisarzem, historykiem, animatorem kultury, dziennikarzem reportażystą.

 

Wnikliwy badacz źródeł regionalnej tożsamości Podkarpacia debiutował w 1973 r. w tygodniku "Życie Literackie". Jego pierwszym recenzentem była Wisława Szymborska. Posiada w swoim dorobku 49 publikacji, których jest samodzielnym twórcą, bądź też współautorem m.in.

”Bieszczadzkie Sanktuarium Maryjne w Jasieniu”, „Dusiołki co one są w Bieszczadach”, „Galicyjskie fajki gliniane”, „Listy o miłości”, „Bieszczadzkimi śladami Karola Wojtyły”, „Podkarpackie judaika”, „Od źródeł Sanu do Otrytu”, „Żydzi rymanowscy”, „Bieszczadzkie losy”, „Wokół bieszczadzkich zalewów”, „ Księga legend i opowieści beskidzkich”, „Madonny Bieszczadzkie”, „Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady”, „Księga legend karpackich” i wiele innych.

 

Jego reportaże ukazują się w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, realizuje również materiały filmowe dla potrzeb telewizji polskiej, od niedawna dostępne również na stronach internetowych.

 

Doświadczenie zdobywał również jako dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku. W miejscowej synagodze urządził Bieszczadzką Galerię Sztuki, która od 30. lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony artystów i zwiedzających. Uczył także historii i filozofii w rymanowskim liceum. W latach 1991-1993 był redaktorem naczelnym dziennika obywatelskiego A-Z. Obecnie pracuje jako dziennikarz Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz jako wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

Andrzej Potocki zyskał ogromne uznanie i autorytet w środowisku. W 2000 r. otrzymał nagrodę im. Franciszka Kotuli za publikacje dotyczące Bieszczadów, a w 2006 r. nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt twórczości.

 

W bibliotece spotkał się z liczną grupą młodzieży z klas humanistycznych o profilu dziennikarskim, w tym również z klasą integracyjną IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

 

Opowiadał o swojej ogromnej życiowej pasji - fascynacji losami społeczności żydowskiej, odkrywaniu niezwykłych losów Bojków i Łemków, o miłości do Bieszczadów:

„Przyjechałem tu na chwilę, a byłem lat siedemnaście. Obchodziłem wszystkich, z pamięci których mogłem wyłuskać choć okruchy wspomnień o dawnych Bieszczadach. Wędrowałem po nich z nadzieją, że uda mi się odnaleźć wszystkie ślady po bezpowrotnie przepadłych wsiach...”

„Bieszczadzkie losy”

 

Przekazał młodzieży postawę pełną tolerancji kulturowej i religijnej. Zaraził młodych uczestników spotkania niezwykłą wrażliwością i dociekliwością w dążeniu do wyznaczonego celu.

„Książki pisze się emocjami” – podkreślał wielokrotnie.

 

Bogactwo przeżyć i doświadczeń zawdzięcza spotkaniom z najstarszymi mieszkańcami regionu, artystami, ludźmi dotkniętymi życiowymi tragediami. Wytrwale kroczył ich śladami, żmudnie gromadził materiały o „skarbach” ukrytych w zasięgu ręki. Odnajdywanie śladów przeszłości i utrwalanie ich dla przyszłych pokoleń to Jego sposób na życie.

„Zajmowanie się historią regionalną jest pasjonujące” – powiedział do uczestników spotkania.


„Jeżeli jednak zaufacie mi i pójdziecie szlakami historii, urok Bieszczadów zwielokrotni się Wam, a i refleksja nad człowieczym losem przyda się na dalszą wędrówkę, nie tylko po Bieszczadach”

„Od źródeł Sanu do Otrytu”

 

Spotkanie z Andrzejem Potockim wywołało tak duże emocje i zainteresowanie, że młode dziennikarki – uczennice IX LO w Rzeszowie, współpracujące z „Osiedlowym Światem”, poprosiły autora o indywidualny wywiad do lokalnej gazety.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: