Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24226037 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2020

Odkrywajmy Europę! Przystanek - Chorwacja – relacja z Filii nr 3

22-01-2020

Odkrywajmy Europę! Przystanek - Chorwacja – relacja z Filii nr 3

 

16 stycznia w Filii nr 3 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Odkrywajmy Europę” prowadzone przez panią Ewę Nowak-Koprowicz. Tym razem dzieci odwiedziły „Przystanek – Chorwacja”.

 

Spotkanie okazało się świetną okazją do przypomnienia sobie nazw kontynentów. Dzieci dowiedziały się, gdzie leży Chorwacja. Kształt tego kraju przypominał im zwierzę z otwartą paszczą – dzięki temu z łatwością odnajdą to państwo na mapie. Chorwacja leży nad Morzem Adriatyckim, a wokół znajduje się wiele wysp, dlatego też nazywana jest „krajem tysiąca wysp”. Nie sposób opowiedzieć o wszystkich wyspach, jednak pani Ewa wspomniała o kilku z nich, między innymi o wyspie Krk – największej wyspie Chorwacji, która połączona jest z lądem Mostem Kryckim.

 

Miejscem, które warto odwiedzić, będąc w Chorwacji, jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Składa się z 16 jezior. Zaskoczeniem dla dzieci było to, że nie wolno się w nich kąpać, można je podziwiać, spacerując wyznaczonymi ścieżkami – wszystko po to, by chronić piękną przyrodę.

 

Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, symbolem tego miasta są serduszka z piernika. Uczestnikom bardzo spodobała się choinka przystrojona ogromnymi piernikowymi sercami, przyznali, że  z chęcią spróbowaliby tych pyszności.

 

Po spotkaniu z panią Ewą dzieci wiedzą już, jak wygląda flaga Chorwacji, potrafią też rozpoznać chorwacką walutę – kuny i lipy. Uczestnicy wykazali się piękną postawą, stojąc na baczność podczas słuchania hymnu Chorwacji.

 

Oczywiście spotkanie nie mogło się odbyć bez wspomnienia typowo chorwackich potraw, takich jak czarne risotto, strudel z wiśniami lub jabłkami czy fritule, czyli minipączki podawane na stole wigilijnym.

 

Chorwacja słynie z wielu wynalazków, między innymi ołówka automatycznego i spadochronu, w Chorwacji po raz pierwszy wyprodukowano też batony z preparowanego ryżu. Zaskoczeniem dla najmłodszych była informacja, że nazwa uwielbianych przez nie dalmatyńczyków pochodzi od jednego z rejonów Chorwacji.

 

Na zakończenie dzieci, pracując w grupach, rozwiązały krzyżówkę. Bardzo uważały na zajęciach, dlatego nie sprawiła im ona  żadnego problemu.

 

Beata Szostak

---------------------------------------------------------------

GALERIA

Pliki do pobrania:

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: