Archiwum wydarzeń 2018

Świat nierzeczywisty – relacja ze spotkania z Jakubem Ćwiekiem

25-10-2018

Świat nierzeczywisty – relacja ze spotkania z Jakubem Ćwiekiem

25 października 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Nie-zwykłe spotkania”. Tym razem gościem Biblioteki był pisarz i publicysta Jakub Ćwiek.

Jakub Ćwiek jest autorem 25 książek, m.in.: „Zawisza Czarny”, „Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu” oraz serii „Kłamca” i „Chłopcy”. Był dziesięciokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, którą otrzymał w 2011 r. za opowiadanie „Bajka o trybach i powrotach”. Jego książka „Chłopcy 4. Największa z przygód" została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Fantastyka. Wiele z wydanych przez niego tytułów można określić mianem bestsellerów.

Zgromadzonych uczestników przywitała Barbara Chmura, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która przedstawiła zarówno autora, jak i prowadzącą spotkanie Matyldę Zatorską, doktorantkę z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Podczas spotkania autor opowiedział o tym, skąd czerpie pomysły na swoje książki oraz jak wygląda proces twórczy i wydawniczy. Wspomniał też o swoich inspiracjach, ulubionych autorach i pierwszych przeczytanych w życiu książkach, które rozbudziły jego miłość do literatury, w szczególności do fantastyki.

Jakub Ćwiek dał się poznać zgromadzonym czytelnikom nie tylko jako pisarz, ale także scenarzysta i fan literatury i produkcji kinowych oraz telewizyjnych. Podczas spotkania nie zabrakło wielu anegdot, opowieści dotyczących kolejnych planów zawodowych i pomysłów na przyszłość. Autor wykazał się sporym poczuciem humoru, co nie zdziwiło uczestników spotkania, gdyż jest on nie znany nie tylko z pisania książek, ale także jako stand-uper. Razem ze swoimi przyjaciółmi Michałem Pałubskim i Maciejem „Lobo” Linke tworzy formację Brothells, która powoli zdobywa stand-upową scenę.

Pod koniec spotkania przyszedł czas na podpisywanie książek i rozdawanie autografów, a także kilka chwil na indywidualne rozmowy z czytelnikami.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zadania „Książka w roli głównej” z programu Partnerstwo dla Książki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Klaudia Kobylańska

---------------------------------------------------------------