Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22049024 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Polska - nasz dom

11-11-2010

Z okazji 92. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaprosiliśmy do naszej biblioteki uczniów z klasy VI SP Nr 27. Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom losów ojczyzny, szczególnie historii Rzeszowa i jego bohaterów z tego okresu.


Po krótkim wstępie i omówieniu tematu spotkania uczniowie wysłuchali informacji o sytuacji politycznej i gospodarczej w Rzeszowie w okresie I wojny światowej. Została im też zaprezentowana sylwetka Leopolda Lisa-Kuli jednego z najbardziej utalentowanych polskich oficerów, lokalnie związanego z Rzeszowem oraz historia pomnika Leopolda Lisa –Kuli. Przekazywana wiedza przeplatała się z prezentacją multimedialną. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia Leopolda Lisa-Kuli, a także uroczystości związane z jego pogrzebem oraz odsłonięcie pomnika na jego cześć. W prezentacji umieszczone zostały również zdjęcia i pocztówki Rzeszowa z początku XX w. Zdjęcia te wzbudziły spore zainteresowanie uczniów, porównywali oni zmiany jakie zaszły w Rzeszowie na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat.


Następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Każda grupa otrzymała tabele z dwoma pytaniami. Zadanie polegało na udzieleniu odpowiedzi na pytania, „Co ludzie gotowi są zrobić dla ojczyzny” oraz „Dlaczego ludzie poświęcają się dla ojczyzny”. Uczniowie stwierdzili, że są w stanie poświecić swoje życie, majątek, honor, dobre imię, a robią to z miłości dla ojczyzny z szacunku, oraz chęci posiadania wolnej i niezależnej ojczyzny.


Kolejne zadanie polegało na wyjaśnieniu własnymi słowami pojęć: patriota, patriotyzm, ojczyzna, ojczysty. Następnie przy pomocy „Słownika Języka Polskiego” sprawdzali poprawność swoich odpowiedzi.


Jednym z ostatnich zadań była zabawa w skojarzenia, polegająca na wypisywaniu wyrazów bliskoznacznych do słów „moja ojczyzna”. Wszystkie odpowiedzi zostały zapisane i umieszczone na planszy w tzw. „słoneczku”. Na zakończenie zajęć podsumowaliśmy zdobyte informacje dotyczące I wojny światowej oraz jej przebiegu w naszym regionie.

Oprac. Justyna Bąk

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: