Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

22049246 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

Wyprawa z pasją po Unii Europejskiej - Polska Prezydencja 2011

26-10-2010

26 października 2010 roku odbyło się interesujące spotkanie w Filii nr 3 na temat Unii Europejskiej z młodzieżą z klas szóstych ze Szkoły Podstawowej Nr 27. Prowadząca spotkanie Pani Katarzyna Stępak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie przypomniała słuchaczkom (w spotkaniu uczestniczyły tylko dziewczyny) podstawowe fakty z historii UE, kiedy powstała i dlaczego, wymieniła państwa założycielskie, zalety członkostwa, symbole Unii Europejskiej oraz omówiła przystąpienie Polski do Unii. Przekazywana wiedza przeplatała się z prezentacją na ekranie m.in. różnic i tradycji poszczególnych krajów członkowskich – obchodów Dnia Św. Patryka w Irlandii, Święta ognia w Walencji (Hiszpania) czy tradycji tworzenia dywanów kwiatowych w Brukseli stolicy Belgii.

Na dziewczyny czekały różnorodne zadania: rozpoznawanie flag poszczególnych państw członkowskich, rozwiązywanie krzyżówki z hasłem – PREZYDENCJA. Przy tej okazji Pani Katarzyna wyjaśniła znaczenie tego słowa przypominając, że przewodnictwo, czyli prezydencję w Unii obejmie nasz kraj w lipcu 2011 roku.

Ciekawą rozrywką dostarczającą jednak sporą porcję wiedzy były zabawy na ekranie. W pierwszej - Sprint Euro, uczestniczki podzielone na grupy podróżowały po krajach Unii, różnymi środkami transportu, zdobywając punkty za udzielanie poprawnych odpowiedzi na pytania pogrupowane w trzech kategoriach o różnym poziomie trudności. Trzeba tu nadmienić, że pytania z trzeciej kategorii były naprawdę trudne.

Równie interesującą zabawą okazało się wyznaczanie stolic państw członków UE na mapie wyposażonej jedynie w kontury państw. Zadanie, choć wydawało się być prostym, nastręczyło dziewczynom pewnych trudności i tylko nieliczne dotarły w pobliże celu.

Wszystkie uczestniczki wraz z opiekunką Panią Krystyną Hajduk wyraziły zadowolenie ze spotkania.