Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18558494 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2009

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

11-11-2009

11 listopada minęła 91 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nasza biblioteka zorganizowała lekcję biblioteczną dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27. W zajęciach uczestniczyło 26 uczniów klasy V.

 

Była to lekcja połączona z zajęciami plastycznymi. Dzieci miały wykazać się ogólną wiedzą związaną z omawianym tematem, jednym z zadań była interpretacja wiersza. W trakcie zajęć uczniowie mogli słuchać pieśni patriotycznych wykonywanych przez Orkiestrę Wojska Polskiego.

 

Po krótkim wstępie i zapoznaniu uczniów z tematem lekcji, zajęcia rozpoczęły się od zadania plastycznego. Dzieci otrzymały mapkę Polski w granicach z lat 1918-1922. Ich zadanie polegało na tym, aby pokolorować mapkę kolorami, w jakich widzą swoją Ojczyznę. Poprzez pryzmat skojarzeń związanych np. z wakacyjnymi wyjazdami, feriami zimowymi, spotkaniami rodzinnymi z okazji świąt bądź innych uroczystości rodzinnych, spotkaniami z przyjaciółmi. Dzieci kolorowały mapki, przeważały barwy jasne, przyjemne, były to odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, zielonego, niebieskiego. Uczestnicy stwierdzili, że te kolory wprowadzają ich w miły nastrój i kojarzą się im z radością.

 

Następnie, uczniowie poznali kilka faktów związanych z rozbiorami Polski oraz zniknięciem Jej na 123 lata z mapy politycznej świata. Dzieci dowiedziały się też o znaczeniu I wojny światowej w dziejach naszej Ojczyzny, oraz o samym momencie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Jedna z uczennic została poproszona o przeczytanie wiersza E. Słońskiego „Ta, co zginęła”, zadaniem dzieci była interpretacja tego wiersza. Uczniowie trafnie zinterpretowali utwór, stwierdzili że nasz naród wystawiony był na ciężka próbę, gdyż nierzadko Polacy którzy zostali wcieleni do wrogich armii, musieli walczyć przeciwko sobie.

 

Uczestnicy dowiedzieli się też o działalności I Brygady Legionów Polskich, której założycielem był Józef Piłsudski. Poznali życiorys marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz jego wpływ na kształt Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

 

Ostatnim zajęciem było wykonywanie wspólnej pracy pt. „Nasza Ojczyzna”. Uczniowie podzieleni na cztery grupy mieli za zadanie „sportretowanie naszej Ojczyzny i tego, z czym ona się im kojarzy”. Następnie wszystkie prace zostały połączone, a zadaniem jednego z uczniów było obrysowanie powstałej w ten sposób pracy linią, przedstawiającą granicę współczesnej Polski.

 

Na koniec zajęci dzieci wysłuchały wiersz L. Wiszniewskiego pt. "Jedenasty Listopada", w którym pojawiło się sformułowanie „hołd wdzięczności” uczniowie stwierdzili iż lekcja biblioteczna również jest hołdem wdzięczności, gdyż dzięki niej nie zapomną o historii swego kraju.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: