Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18558297 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2009

ANDRZEJKI

28-11-2009

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy...

 

Z okazji tego specjalnego okresu, nasza biblioteka zorganizowała okolicznościowe zajęcia dla dzieci z Przedszkola nr 38 Gr. III - 17 osoby, Przedszkola nr 21 Gr. IV - 29, Przedszkola nr 19 Gr. IV - 14 osób, oraz ze Szkoły Podstawowej nr 27 kl. 0a i 0b - 31 osób. W ciągu tygodnia gościliśmy ogółem 91 dzieci.

 

Przedszkolaki wykazały sporą wiedzę dotyczącą legendy andrzejkowej, umiały nazwać popularne wróżby andrzejkowe i przyznały, że uczestniczą w tego typu zabawach. Dla dzieci przygotowane zostały 4 wróżby. Pierwsza z nich dotyczyła spełniających się marzeń. Po wypowiedzeniu słów "Hokus, pokus, czary mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary", zadaniem dzieci było wrzucenie do miseczki z wodą grosika. Jeśli grosik znalazł się w misce wypowiedziane wcześniej życzenie spełni się. Niestety nie wszystkie grosiki udało się umieścić w misce z wodą.

 

Kolejna wróżba wzbudziła wiele entuzjazmu. Tzw. "Koło przeznaczenia". Na środku sali leżała butelka, a wokół niej gwiazdy - symbole. Zadanie uczestników polegało na kręceniu butelką, a symbol, który był wylosowany oznaczał przyszłość uczestnika. Symboli było dziewięć, były to symbole pieniądza, książki, serca, walizki, domu, małego dziecka, korony, mikrofonu, różańca. Chłopcy bardzo cieszyli się z wylosowania symbolu pieniędzy bądź korony. Pieniądze oznaczały to, iż w przyszłości zostaną bardzo zamożni, zaś korona przepowiadała im przyszłość polityka bądź prezesa firmy. Dziewczynki bardzo chciały wylosować symbol mikrofonu, bądź serca. Mikrofon wróżył im karierę piosenkarki, modelki, aktorki, a serce zapowiadało zbliżającą się wielką miłość.

 

Trzecia wróżba dotyczyła zbliżających się Mikołajek i Gwiazdki była to zabawa w "Ile prezentów przyniesie Mikołaj". Uczestnicy rzucali kostką do gry, wylosowana liczba oczek na kostce wskazywała ilość otrzymanych prezentów od św. Mikołaja, ta wróżba również wzbudziła sporo entuzjazmu.

 

Ostatnią wróżbą był tak dobrze wszystkim znany "wyścig butów". Dzieci ustawiały swoje buty jeden za drugim, czyj but jako pierwszy przekroczył próg sali, tego życzenie z pewnością się spełni.

 

Oprac. Justyna Bąk

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: