MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Legimi

Archiwum wydarzeń 2019

J. R. R. Tolkien – o jego twórczości - prelekcja przygotowana przez Filię nr 13 i 20 - relacja

19-03-2019

J. R. R. Tolkien – o jego twórczości.
Prelekcja Tomasza Kaszy, przygotowana przez Filię nr 13 oraz Filię nr 20
z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy

5 marca 2019 r. w Filii nr 13 gościliśmy doktoranta Uniwersytetu Rzeszowskiego, Tomasza Kaszę, zaproszonego do WiMBP przez Filię nr 20. Prawdziwy wielbiciel twórczości J. R. R. Tolkiena z wirtuozerią pasjonata opowiedział o początku wielkiej historii niepozornych niziołków. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to dzieło znane wszystkim miłośnikom literatury fantastycznej oraz preludium do równie słynnej trylogii „Władca Pierścieni”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy poświęciliśmy tej pozycji literackiej i jej twórcy chwilę uwagi. „Chwilę”, ponieważ o Tolkienie i „Hobbicie” można opowiadać bez końca, co udowodnił nasz gość. Uczestnicy prelekcji poznali ciekawostki dotyczące niesamowitego uniwersum przedstawionego w książce. Dowiedzieli się też kilku ważnych faktów o samym pisarzu. Nie da się ukryć, iż Tolkien jest twórcą wyjątkowym. Nie tylko wykreował całkiem nowy, fantastyczny świat, ale też „dał mu głos”. Pisarz stworzył język elfów, zwany quenya, specjalnie dla swych bohaterów, którym i my możemy się posługiwać jeśli zechcemy. Cóż to za gratka dla językoznawcy.

Sami uczniowie również wykazali się nieprzeciętną wiedzą dotyczącą lektury. Zwracali uwagę nawet na te kwestie, które w książce były jedynie wspomniane (acz istotne dla treści). Prelekcja powoli zmieniła się w konstruktywną dyskusję, zachęcającą do zgłębienia kolejnych tajemnic książkowego Śródziemia. O to właśnie chodzi w spotkaniach miłośników literatury, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o popularnych i wybitnych pisarzach. Uczestnicy prelekcji zostali zachęceni do jeszcze uważniejszej lektury „Hobbita” oraz pozostałych dzieł Tolkiena. A ci, którzy jeszcze nie znają pióra tego pisarza, w tym wyjątkowym czasie święta twórców literatury, na pewno nadrobią zaległości. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy, życzymy wspaniałej podróży po świecie „Hobbita” i miłej nauki języka elfów.

Dziękujemy Tomaszowi Kaszy za wspólną literaturoznawczą wędrówkę „tam i z powrotem”.

A może ktoś sam chciałby zostać pisarzem?

Sylwia Wierzbińska

-----------------------------------------------------------------------------