Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18553097 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Archiwum wydarzeń 2019

J. R. R. Tolkien – o jego twórczości - prelekcja przygotowana przez Filię nr 13 i 20 - relacja

19-03-2019

J. R. R. Tolkien – o jego twórczości.
Prelekcja Tomasza Kaszy, przygotowana przez Filię nr 13 oraz Filię nr 20
z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy

 

5 marca 2019 r. w Filii nr 13 gościliśmy doktoranta Uniwersytetu Rzeszowskiego, Tomasza Kaszę, zaproszonego do WiMBP przez Filię nr 20. Prawdziwy wielbiciel twórczości J. R. R. Tolkiena z wirtuozerią pasjonata opowiedział o początku wielkiej historii niepozornych niziołków. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to dzieło znane wszystkim miłośnikom literatury fantastycznej oraz preludium do równie słynnej trylogii „Władca Pierścieni”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy poświęciliśmy tej pozycji literackiej i jej twórcy chwilę uwagi. „Chwilę”, ponieważ o Tolkienie i „Hobbicie” można opowiadać bez końca, co udowodnił nasz gość. Uczestnicy prelekcji poznali ciekawostki dotyczące niesamowitego uniwersum przedstawionego w książce. Dowiedzieli się też kilku ważnych faktów o samym pisarzu. Nie da się ukryć, iż Tolkien jest twórcą wyjątkowym. Nie tylko wykreował całkiem nowy, fantastyczny świat, ale też „dał mu głos”. Pisarz stworzył język elfów, zwany quenya, specjalnie dla swych bohaterów, którym i my możemy się posługiwać jeśli zechcemy. Cóż to za gratka dla językoznawcy.


Sami uczniowie również wykazali się nieprzeciętną wiedzą dotyczącą lektury. Zwracali uwagę nawet na te kwestie, które w książce były jedynie wspomniane (acz istotne dla treści). Prelekcja powoli zmieniła się w konstruktywną dyskusję, zachęcającą do zgłębienia kolejnych tajemnic książkowego Śródziemia. O to właśnie chodzi w spotkaniach miłośników literatury, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o popularnych i wybitnych pisarzach. Uczestnicy prelekcji zostali zachęceni do jeszcze uważniejszej lektury „Hobbita” oraz pozostałych dzieł Tolkiena. A ci, którzy jeszcze nie znają pióra tego pisarza, w tym wyjątkowym czasie święta twórców literatury, na pewno nadrobią zaległości. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy, życzymy wspaniałej podróży po świecie „Hobbita” i miłej nauki języka elfów.


Dziękujemy Tomaszowi Kaszy za wspólną literaturoznawczą wędrówkę „tam i z powrotem”.


A może ktoś sam chciałby zostać pisarzem?

 

Sylwia Wierzbińska

 

-----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: