Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16943973 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2019

Morałki, czyli o czym książka do nas szepce – poznajemy „Wielką księgę ciemności” - relacja

04-06-2019

Morałki, czyli o czym książka do nas szepce
– poznajemy „Wielką księgę ciemności”

 

27 maja w Filii nr 20 WiMBP odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie klubowiczów „Morałków”. Do tej pory wspólnie omówiliśmy, zrecenzowaliśmy i dogłębnie przeanalizowaliśmy morały ukryte w popularnych bajeczkach i klasycznych lekturach. Oczywiście wszystkim naszym rozważaniom towarzyszyła wspaniała zabawa. Najważniejsze, że razem potrafiliśmy znaleźć morał w każdej historii oraz podzielić się śmiało własnymi przemyśleniami, które nierzadko były bardzo oryginalne. Nasi czytelnicy wiedzieli jak dyskutować z szacunkiem do siebie nawzajem, zaskakując ciekawymi pomysłami oraz odmiennością zdań na przeróżne tematy. Książka okazała się również wspaniałym remedium na rozwiązanie codziennych i niecodziennych problemów.
 

A jaką książkę omówimy jako ostatnią przed letnią przerwą? Musi być wyjątkowa. Inna od wszystkich pozostałych. Wzbudzająca nowe emocje w naszych klubowiczach. Wybór padł na niezwykłą „Wielką księgę ciemności”. Oj, to brzmi trochę strasznie. Ciemność nigdy nie oznacza niczego dobrego. W książkach potwory zawsze ukrywają się w ciemności, przez nią bohaterowie uciekają przed niebezpieczeństwem, gubiąc drogę. Bajki często ukazują ciemność jako coś negatywnego. Dlaczego więc o niej mówimy podczas spotkania klubu? To proste. Musimy poznać odpowiedź na pytanie dlaczego ciemność istnieje, a co ważniejsze, dlaczego wzbudza w nas lęk? Czy powinniśmy się jej bać, czy strach jest pożyteczny? Co więcej, na te pytania odpowie nie bajeczka, lecz po raz pierwszy omawiana podczas spotkania klubowiczów, książka popularnonaukowa.


„Wielka księga ciemności” autorstwa Heleny Haraštovey i Jiří Franta’y to prawdziwe kompendium wiedzy na temat nocy, morskich głębin, kosmosu i wszystkiego co zanurzone w kompletnym braku światła. Poza informacjami zawartymi w książce, dzieci uczestniczące w spotkaniu były zachwycone ciekawymi ilustracjami. Okazało się, że nawet patrząc na książkowe obrazy, można w nich uchwycić morał. Brzmi on następująco: „boimy się tylko czegoś co stanowi dla nas tajemnicę”. Dzięki poznanej książce wiemy już, że ciemność powinna wzbudzać w nas ostrożność, ale można ją także oswoić. Potwierdziliśmy tę śmiałą tezę podczas rozmaitych zabaw.
 

Młodzi czytelnicy rozszyfrowali alfabet Morse’a by następnie za pomocą latarki przekazać swą informację kolegom. Nawet w ciemności jesteśmy w stanie wysłać ważną wiadomość, jak „S.O.S.”.


Dowiedzieliśmy się także czym jest teatrzyk cieni. Dzieci bez problemu odgadły jakie postacie ukazują się na białym płótnie podczas kompletnej ciemności. Taki teatrzyk z łatwością można wykonać w domu i bawić się z ciemnością do woli.
 

Teraz już wiemy, że strach ma wielkie oczy i nawet ciemność może posłużyć dobrej zabawie. 
 

Na kolejne spotkanie klubu „Morałki…” zapraszamy po wakacjach. Ciekawe czym książka zaskoczy nas wraz z końcem letniej przerwy?


Sylwia Wierzbińska


-----------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: