Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia w 2019 roku

Spotkanie z mgr Elżbietą Dudek-Młynarską, kierownikiem Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie – relacja z Filii nr 20

28-05-2019

Spotkanie z mgr Elżbietą Dudek-Młynarską,
kierownikiem Muzeum Etnograficznego
im. F. Kotuli w Rzeszowie – relacja z Filii nr 20

21 maja w Filii nr 20 WiMBP dzieci miały możliwość dowiedzieć się czym jest etnografia. Dla maluchów słowo to początkowo brzmiało bardzo obco, jednak w rzeczywistości jest bliskie nam wszystkim, a młodym czytelnikom być może w szczególności. W zgłębianiu tajemnic ludowości towarzyszyła nam kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie im. F. Kotuli, mgr Elżbieta Dudek-Młynarska. Nasz gość opowiedział o niezwykłej instytucji, którą jest muzeum. Następnie dowiedzieliśmy się, iż każda podróż do dziadków na wieś może stanowić wspaniałe wyzwanie dla małych odkrywców polskich tradycji. Elżbieta Dudek-Młynarska przytoczyła nam multum historii związanych z naszym regionem, a także wytłumaczyła dlaczego podczas świąt towarzyszą nam nieodłączne rytuały i zwyczaje. Dzieci słuchały uważnie dlaczego malujemy pisanki i jak ozdabiano je w dawnych czasach gdy jeszcze nie znano sztucznych barwników. Co oznaczają słowa „śmigus-dyngus”? W końcu, dlaczego na wsi niektóre domki wyglądają tak specyficznie, a nawet czarodziejsko?

Spotkanie zostało zainspirowane książką „Etnogadki”, kolorowym zbiorem opowieści o tradycjach z całej Polski autorstwa Moniki Michaluk, Witolda Przewoźnego oraz Michała Stachowiaka. Dzieci przeczytały kilka fragmentów wierszyków opowiadających na przykład o topieniu Marzanny. Nasz gość chętnie uzupełnił książkowe informacje o dodatkowe ciekawostki.

Młodzi uczestnicy spotkania obejrzeli wiele barwnych odsłon tradycji ludowych przedstawionych w książkach, które można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym lub wypożyczyć w naszej bibliotece.

Dziękujemy Elżbiecie Dudek-Młynarskiej za inspirujące spotkanie, pełne niezwykłych opowieści. Teraz każdy z naszych małych czytelników odwiedzając swą rodzinę na wsi zaskoczy najbliższych wiedzą dotyczącą ludowości.

Sylwia Wierzbińska

------------------------------------------------------