Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16205535 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Wydarzenia w 2019 roku

Spotkanie z mgr Elżbietą Dudek-Młynarską, kierownikiem Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie – relacja z Filii nr 20

28-05-2019

Spotkanie z mgr Elżbietą Dudek-Młynarską,
kierownikiem Muzeum Etnograficznego
im. F. Kotuli w Rzeszowie – relacja z Filii nr 20

 

21 maja w Filii nr 20 WiMBP dzieci miały możliwość dowiedzieć się czym jest etnografia. Dla maluchów słowo to początkowo brzmiało bardzo obco, jednak w rzeczywistości jest bliskie nam wszystkim, a młodym czytelnikom być może w szczególności. W zgłębianiu tajemnic ludowości towarzyszyła nam kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie im. F. Kotuli, mgr Elżbieta Dudek-Młynarska. Nasz gość opowiedział o niezwykłej instytucji, którą jest muzeum. Następnie dowiedzieliśmy się, iż każda podróż do dziadków na wieś może stanowić wspaniałe wyzwanie dla małych odkrywców polskich tradycji. Elżbieta Dudek-Młynarska przytoczyła nam multum historii związanych z naszym regionem, a także wytłumaczyła dlaczego podczas świąt towarzyszą nam nieodłączne rytuały i zwyczaje. Dzieci słuchały uważnie dlaczego malujemy pisanki i jak ozdabiano je w dawnych czasach gdy jeszcze nie znano sztucznych barwników. Co oznaczają słowa „śmigus-dyngus”? W końcu, dlaczego na wsi niektóre domki wyglądają tak specyficznie, a nawet czarodziejsko?
 

Spotkanie zostało zainspirowane książką „Etnogadki”, kolorowym zbiorem opowieści o tradycjach z całej Polski autorstwa Moniki Michaluk, Witolda Przewoźnego oraz Michała Stachowiaka. Dzieci przeczytały kilka fragmentów wierszyków opowiadających na przykład o topieniu Marzanny. Nasz gość chętnie uzupełnił książkowe informacje o dodatkowe ciekawostki.


Młodzi uczestnicy spotkania obejrzeli wiele barwnych odsłon tradycji ludowych przedstawionych w książkach, które można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym lub wypożyczyć w naszej bibliotece.
 

Dziękujemy Elżbiecie Dudek-Młynarskiej za inspirujące spotkanie, pełne niezwykłych opowieści. Teraz każdy z naszych małych czytelników odwiedzając swą rodzinę na wsi zaskoczy najbliższych wiedzą dotyczącą ludowości.


Sylwia Wierzbińska

 

------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: