Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia w 2019 roku

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – relacja z Filii nr 20

15-05-2019

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
– relacja z Filii nr 20

23 kwietnia to ważna data dla wszystkich miłośników literatury. Jest to bowiem Święto Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji 25 kwietnia w Filii nr 20 WiMBP świętowaliśmy wraz z najmłodszymi czytelnikami. W pałacu książki jakim jest biblioteka poznaliśmy wiele oblicz bajek. Okazało się, że można je czytać na wiele sposobów, a nawet bawić się niektórymi książkami bez obawy zniszczenia ich. Przypomnieliśmy sobie jak dbać o biblioteczne zbiory, które zapraszamy do naszych domów. Czyste ręce, zakładka i powrót do biblioteki w terminie, tego potrzebuje każda wypożyczona książeczka. Jednak najważniejsze by ją po prostu czytać i dzięki temu zaprzyjaźnić się z nią. Dowiedzieliśmy się również czym są prawa autorskie i jak odnoszą się do literatury. Razem z teatrzykiem Kamishibai odkryliśmy, że książka może stać się wspaniałym teatrem ruchomych obrazów. Ulubiony przez dzieci Słoń Elmer przygotował dla nich trudne zagadki; „gdyby książka potrafiła mówić, co by powiedziała”? Czy ktoś wie? Podczas naszych zajęć okazało się, że bajeczki mają wiele do powiedzenia dzieciom, które chcą je przeczytać.

Ostatnim punktem spotkania było przejście przez magiczny tunel. Nie jest to zwykła zabawa. O nie! Ten tunel, to zaczarowany zwój mądrości. Każdy kto przez niego przejdzie poczuje niepochamowaną chęć czytania. A może to nie tunel tylko nasze spotkanie i opowieści o niezwykłych książkach zachęciły dzieci do literackich podróży? Hymmm…. Chyba jednak magia też się do tego przyczyniła….

Wszystkim książkom życzymy nowych znajomości z czytelnikami oraz aby każda bez przerwy znikała ze swej półki bibliotecznej. Oby zakładek nigdy wam nie zabrakło, a rogi były proste.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik książkowych urodzin dostał dla swej bajeczki zakładkę, aby mógł ją jej ofiarować w prezencie w tym wyjątkowym czasie.

Sylwia Wierzbińska

---------------------------------------------------------------