Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18552920 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Archiwum wydarzeń 2019

Razem raźniej! – spotkanie w Filii nr 20 traktujące o integracji z osobami niesłyszącymi i niemówiącymi- relacja

11-04-2019

 

Razem raźniej! – spotkanie w Filii nr 20 traktujące o integracji

z osobami niesłyszącymi i niemówiącymi

 

Tym razem w ramach cyklu spotkań „Razem raźniej!” 29 marca w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie dowiedzieliśmy się jak porozumiewają się z nami osoby niesłyszące, niemówiące lub posiadające problemy z artykulacją. Naszym gościem ponownie była mgr Anna Kowal-Jóźwik, oligofrenopedagog, na co dzień pracująca w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie. Dzieciom uczestniczącym w spotkaniu przedstawiła się w dość nietypowy sposób. Nie ona opowiedziała o sobie lecz tajemniczy głos, ukryty w urządzeniu zwanym syntezatorem mowy. Pomaga on wypowiedzieć się tym, którzy nie mogą tego zrobić samodzielnie.

Nasz gość przygotował wiele zabaw mających na celu ukazanie dzieciom jak czują się osoby niesłyszące, aby mogły je lepiej zrozumieć. Dzięki temu przekonaliśmy się, że możemy im pomóc podczas budowania wzajemnej relacji. Należy mówić wyraźnie, nie zasłaniać ust i nie odwracać głowy. Mowa powinna być spokojna, wyraźna, a komunikaty zwięzłe. Wbrew pozorom nie powinno się też krzyczeć, bo to może wywoływać wibracje w aparacie słuchowym i powodować ból.

Osoby niemówiące często polegają na gestach i mimice twarzy rozmówcy, poza tym zawsze przydatne są obrazki. Dzięki nim możemy stworzyć plan całego dnia, o czymś opowiedzieć, ale przede wszystkim zakomunikować czego potrzebujemy, co robimy i co czujemy. Każdy uczestnik spotkania chciał ułożyć własną historię z przyniesionych pcs-ów i piktogramów.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Naprawdę ciekawe okazały się przeróżne syntezatory dźwiękowe. Na ich klawiaturach możemy dostrzec obrazki, przydatne dzieciom, które jeszcze nie potrafią  czytać. Naciśnięcie danego wzoru powoduje włączenie się głosu, który mówi za nas to co właśnie chcemy przekazać. Z pomocą tych urządzeń byliśmy w stanie przeczytać bajkę czy wyrecytować wiersz.

Ponownie dostrzegliśmy co nas łączy. Wszyscy mamy te same potrzeby i w podobny sposób spędzamy czas. Po prostu niektórzy z nas potrzebują gestów, obrazów oraz różnych mechanizmów aby o tym wszystkim opowiedzieć. Możemy zbudować wspaniałą relację. Naprawdę potrafimy się ze sobą porozumiewać, musimy tylko wiedzieć jak. Nasze wspólne spotkanie pokazało, iż bariery nie istnieją, potrzebna jest tylko pomoc kogoś lub czegoś by się zrozumieć. Czasem słowa są zbędne, bez nich także możemy mile spędzić wspólny czas.

Sylwia Wierzbińska

--------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: