MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Legimi

Archiwum wydarzeń 2019

Bajeczki z książeczki - „Wiosenne porządki z Zezią i Gilerem” – zajęcia edukacyjno-czytelnicze w Filii nr 20 – relacja

22-03-2019

Bajeczki z książeczki - „Wiosenne porządki z Zezią i Gilerem”
– zajęcia edukacyjno-czytelnicze w Filii nr 20

Zima jest wspaniała! Wie to każde dziecko uwielbiające śnieżne zabawy. Jednak wiosna, to jest to! Ciepło, jasno, aż chce się aktywnie spędzić każdą wolną chwilę. Co tu robić? Jeździć na rowerze, biegać po całym podwórku z kolegami, obserwować naturę budzącą się do życia? Zróbmy wszystko na raz! Ale chwila… Czy mama mówi, że czas na wiosenne porządki? Rower musi poczekać? Ech… Prawda, wiosna to także sprzątanie. Nudne i męczące. I jak tu się do niego w ogóle zabrać? Odpowiedź na to trudne pytanie można odnaleźć oczywiście w książce.

12, 14 oraz 19 marca w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie nauczyliśmy się jak z wiosennych porządków uczynić wspaniałą zabawę. W tej lekcji pomogli nam Zezia i jej braciszek Giler, bohaterowie bajeczki Agnieszki Chylińskiej, którzy dzięki wyobraźni sprawili, iż domowe obowiązki będą kojarzyć się już tylko z rozrywką i przyjemnością.

Uczestnicy spotkań z cyklu „Bajeczki z książeczki” poznali fragment książki, w którym opisane zostały dziecięce sposoby na radzenia sobie z porządkami. Dzieci opowiedziały także jak pomagają swoim rodzicom podczas wiosennego sprzątania i wytłumaczyły dlaczego warto dbać o ład i czystość wokół siebie.

Po niezwykle ważnej dyskusji przyszedł czas na zabawę! Mali czytelnicy uporządkowali motywy wiosenne i zimowe, oddzielając je od siebie. Trzeba już schować rękawiczki i szaliki.

Okazało się, że sprzątając można odkrywać różne ciekawostki. Razem zastanowiliśmy się czy wiosną też można pić gorące kakao, dlaczego przebiśnieg posiada tak osobliwą nazwę i czy rzeczywiście wszystkie czapki musimy odłożyć już do szafy?

Następnie dzieci chętnie przekonały się jak zabawne jest trzepanie prześcieradła, a także rzut do kosza.

Uff… dużo pracy, ale chcemy więcej! Wiosenne porządki wcale nie są nudne. Jeśli użyjemy wyobraźni tak jak książkowa bohaterka Zezia, każda czynność może być interesująca i śmieszna. Teraz dzieci z przyjemnością będą pomagać rodzicom w obowiązkach domowych. Same też zadbają o swoje pokoje. Przyjemnie jest bowiem przebywać w miejscu gdzie panuje porządek, a jeszcze lepiej jest bawić się sprzątając.

Czas powitać wiosnę należycie! Czas na wielkie porządki! Zacznijmy od wyrzucenia do kosza papierków po cukierkach, którymi dzieci chętnie częstowały się pod koniec spotkań.

Sylwia Wierzbińska

-------------------------------------------------------------------------