Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2017

„Świat wartości w utworach Josepha Conrada” - wykład Tomasza Kaszy w Filii nr 20

06-12-2017

„Świat wartości w utworach Josepha Conrada” -

wykład Tomasza Kaszy w Filii nr 20

28 listopada 2017 r. w Filii nr 20 WiMBP w Rzeszowie odbył się wykład Tomasza Kaszy z Uniwersytetu Rzeszowskiego pt.: „Świat wartości w utworach Josepha Conrada”.

Słuchaczami byli uczniowie kl. III gimnazjum z Zespołu Szkół nr 6 w Rzeszowie wraz z nauczycielami.

Prelekcja została zorganizowana z okazji ogłoszenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok 2017 Rokiem Józefa Conrada Korzeniowskiego.

Uczniowie zapoznali się z biografią pisarza, okolicznościami powstania najważniejszych utworów oraz światem wartości, jakie zostały w nich przedstawione.

Problematykę powieści J. Conrada można określić jako psychologiczno-moralną. Akcja utworów przeważnie odbywa się w trudnych warunkach życia na morzu, których sam autor wielokrotnie doświadczył. Te warunki to doskonałe tło do rozważań nad wyborami etycznymi i moralnymi bohaterów powieści. Poszukiwanie granic między dobrem a złem, prawdą a fałszem, dążenie do wspólnej ludzkiej solidarności w obliczu krzywdy i niesprawiedliwości, to wszystko ma wymiar ponadczasowy i aktualny także i dzisiaj.

Mamy nadzieję, że wykład, wzbogacony prezentacją multimedialną, pozwoli zaproszonej młodzieży zrozumieć twórczość Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego i chętniej sięgać po dzieła tego znakomitego polskiego pisarza.

Teresa Lorenc -Topolewicz

--------------------------------------------------------------------