Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Wydarzenia w 2022 roku

„Historia Harcerstwa Polskiego” – prelekcja w Filii nr 2

19-09-2022

„Historia Harcerstwa Polskiego” – prelekcja w Filii nr 2

W nawiązaniu do zbliżającej się 83. rocznicy powołania Szarych Szeregów, przypadającej na 27 września, która doskonale wpisuje się w obchody Dni Dziedzictwa Europejskiego, Filia nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zorganizowała spotkanie dla uczniów klasy piątej z podharcmistrzynią Agatą Manijak.

Nasz gość jest instruktorką, prowadzi VIII Rzeszowską Drużynę Harcerek „Dąbrowa” im. hm. Jadwigi Jareckiej oraz jest wiceprzewodniczącą Zarządu Okręgu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Rzeszowie. Organizacja jest wspólnotą harcerek i harcerzy utworzoną w 1989 roku, której misją – jak czytamy w statucie, jest kultywowanie, pielęgnowanie, wychowanie w oparciu o przedwojenne tradycje i wzorce polskiego skautingu. Podstawowymi wartościami ZHR jest Bóg, Polska i bliźni.

Druhna Agata rozpoczęła spotkanie od gry zwanej „KIM”, która uczy spostrzegawczości i pewnych zasad związanych z harcerstwem.

Prelekcja wiceprzewodniczącej ZHR było wspaniałą lekcją o wyjątkowym dziedzictwie pozostawionym przez Roberta Baden – Powella, Olgę i Andrzeja Małkowskich oraz całe zastępy harcerek i harcerzy, którzy w życiu kierowali się przyjaźnią, solidarnością, męstwem w służbie bliźniemu.

Podczas ciekawego wystąpienia uczniowie poznali nie tylko historię i harcerskie tradycje, ale dowiedzieli się także w jaki sposób harcerze ekscytująco spędzają czas w trakcie zbiórek, obozów, biwaków, zwykle pełnych wyzwań i nowych przygód. Zachęciła również uczniów do przeczytania literatury o tej tematyce, wymieniając takie lektury jak: „Czarne stopy” czy „Kamienie na szaniec”, interesująco zrecenzowała także pozycje: „Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju!”, „Kamyk na szańcu” itp.

Mamy nadzieję że, wizyta zachęci naszych uczestników do wstąpienia w szeregi harcerstwa.

Dziękujemy Pani Agacie za wartościowe oraz cenne informacje związane z harcerstwem.

Małgorzata Szymańska

------------------------------------------