Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25456125 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

Warsztaty plastyczne z Marią Strzelecką na podstawie książki „Nikifor” - relacja

15-07-2022

 

 

Warsztaty plastyczne z Marią Strzelecką na podstawie książki „Nikifor”

 

 

W czwartek 14 lipca, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie Filia nr 2 i 8, w ramach kolejnego wakacyjnego wydarzenia pod hasłem „Atrakcje na wakacje” zorganizowała spotkanie literacko-plastyczne z Marią Strzelecką, autorką oraz ilustratorką książek dla dzieci, w Parku Jedności Polonii z Macierzą.

 

Maria Strzelecka jest doktorem nauk plastycznych, ilustratorką, malarką, autorką filmów animowanych, gitarzystka basową i wokalistką zespołów punkowych, absolwentką warszawskiej ASP. Wielbicielką dalekiej Północy i całkiem bliskiego Beskidu Niskiego. Mamą dwójki dzieci i opiekunką psa malamuta. „Beskid bez kitu”, będący jej debiutem książkowym, otrzymał Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej wydanej w 2019 roku oraz nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

 

W spotkaniu wzięły udział dzieci wraz z opiekunami, którzy chcieli się dowiedzieć o najnowszej wydanej nakładem rzeszowskiego wydawnictwa Libra PL  książce pt: „Nikifor”. To kolejna bo już  trzecia autorska publikacja Marii Strzeleckiej. Jak sama autorka  twierdzi napisanie oraz przygotowanie ilustracji do książki to była niezwykła przygoda pełna poszukiwań i pozytywnych wrażeń.

 

Nasz gość opowiadając o treści książki, przybliżył twórczość oraz skromne życie malarza, Epifaniusza Drowniaka zwanego Nikiforem, zamieszkującego w Krynicy. To miejsce, było  niezwykłą inspiracją artysty w swojej malarskiej twórczości. Prezentowane piękne ilustracje z książki, pozwoliły dostrzec talent artysty, który najchętniej malował krajobrazy, budynki czy cerkwie a w nich ikony, które miały wpływ na jego twórczość. Uwielbiał podróżować pociągiem, oglądając dworce kolejowe a następnie malując je. Chętnie do swoich prac dokładał coś od siebie, widząc dany obiekt w troszkę innej perspektywie.

 

Dla naszych uczestników czekało zadanie. Każdy miał namalować, podobnie jak Nikifor coś o czym w danej chwili myśli lub co widzi w otaczającej go przestrzeni. Niektórzy mali artyści byli bardzo enigmatyczni w swoich pomysłach, nie zdradzając ich do końca. Powstały piękne portrety m.in. Nikifora oraz naszego gościa M. Strzeleckiej, barwne kropeczki, motylki a nawet morskie króliko-syreny. Wszystkie prace zostały przyjęte przez naszego gościa komplementami oraz rozwieszone w mini galerii.

 

Na pamiątkę spotkania, każda ilustracja została doceniona pieczęcią z wizerunkiem Nikifora, malarza z Krynicy, przygotowaną przez Marie Strzelecką.

 

Dziękujemy Pani Marii za  spotkanie, które dostarczyło naszym uczestnikom miłych wrażeń oraz wszystkim zgromadzonym osobom za przybycie oraz aktywne uczestnictwo.

 

Zapraszamy na kolejne wakacyjne „Atrakcje na wakacje”.

  

Karina Kwas

Patrycja Solecka

 

---------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: