Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2021

Odkrywajmy Europę! Przystanek Portugalia”- spotkanie europejskie online w Filii nr 2 - relacja

03-02-2021

„Odkrywajmy Europę! Przystanek Portugalia”-

spotkanie europejskie online w Filii nr 2

2 lutego 2021 r. w ramach działań realizowanych w partnerstwie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct w Rzeszowie, bibliotekarze z Filii nr 2 zaprosili grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 na spotkanie europejskie online, pod hasłem: „Odkrywajmy Europę! Przystanek Portugalia”. Pani Ewa Nowak - Koprowicz, przedstawiła uczestnikom ciekawostki związane z Portugalią.

Wszystkie informacje dotyczące tego kraju, Pani Ewa zaprezentowała poprzez oficjalny portal Unii Europejskiej oraz przygotowane dla najmłodszych w formie m.in. quizu, gry planszowej czy losowych pytań online. Dzieci chętnie zgłaszały się oraz głośno czytały przygotowane pytania, które dotyczyły m.in. języka urzędowego tego kraju: portugalskiego, pięknym mieście stolicy Portugalii: Lizbonie. Prowadząca opowiedziała interesującą ciekawostkę dotyczącą jednego z najtragiczniejszych w historii trzęsienia ziemi, które nawiedziło to miasto w połowie XVIII wieku. Walutą tego kraju jest euro a na monetach 1 i 2 euro figurują portugalskie: zamki i herb a na środku monet, widnieje królewska pieczęć.

Dowiedzieliśmy się również, że Portugalia to kraj pięknych oraz różnorodnych krajobrazów, bogaty w pastwiska, klify, kamieniste równiny, pola uprawne czy piaszczyste plaże.

Portugalia to kraj słynący również ze wspaniałej tradycyjnej muzyki fado, o charakterze melancholijnej pieśni wykonywanej przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Kolejną dawkę ciekawych informacji była mowa o m.in. o słynnych odkrywcach Krzysztofie Kolumbie, Vasco da Gama, Magellanie oraz ciekawych miejscach, do których docierali w tym czasie żeglarze. Wspomnieliśmy również o kuchni portugalskiej i jej smakołykach m. in. rybach – sardynkach. Każde dziecko wiedziało, że Portugalia jest mistrzem w piłce nożnej a jedną z największych gwiazd  jest Cristiano Ronaldo, znany piłkarz.

Podsumowując spotkanie uczestnicy wykonali rysunki związane ze zdobytą wiedzą o Portugalii.

Dziękujemy Pani Ewie Nowak-Koprowicz za możliwość przeprowadzenia spotkania online oraz grupie uczniów z opiekunem Panią Edytą za aktywny udział.

Karina Kwas

-----------------------------------------------------