Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18505368 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2019

„Wielki bohater i patriota płk Łukasz Ciepliński” - spotkanie edukacyjne w Filii nr 2

26-11-2019

 „Wielki bohater i patriota płk Łukasz Ciepliński”

- spotkanie edukacyjne w Filii nr 2

 

25 listopada 2019 roku, Filia nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, miała przyjemność gościć Pana Franciszka Batorego, laureata Honorowej Nagrody „Świadek Historii” Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, świadka procesu IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, brata mjra Józefa Batorego, który z płk. Łukaszem Cieplińskim został zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie, walcząc o wolność i prawdę w sprawie Polski.

 

W tej niezwykłej lekcji historii, uczestniczyła Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Pani Barbara Chmura oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 Pan Piotr Jarek wraz z uczniami dwóch klas.


Spotkanie miało na celu przybliżenie wydarzeń historycznych związanych z powojennymi losami Żołnierzy Wyklętych.

 

Prowadzący rozpoczął spotkanie od słów poety Zbigniewa Herberta: „ocalałeś nie po to aby żyć, masz mało czasu, trzeba dać świadectwo”.


Od kilku lat Pan Franciszek spotyka się z młodzieżą, by przekazać wspomnienia o tragicznych losach polskich oficerów, związanych z Rzeszowem i okolicami. Jak sam o sobie mówi, jego misją życiową jest budowanie w sercach młodego pokolenia pomnika Żołnierzy Niezłomnych.


Nasz gość, z ogromnym wzruszeniem opowiadał o procesie, którego był świadkiem. Przytaczając nazwiska oskarżonych: mjra Józefa Batorego, płka Łukasza Cieplińskiego oraz innych oficerów Armii Krajowej. Przedstawiając sylwetki tych wspaniałych bohaterów zaznaczył, iż każdy z wymienionych, młodych żołnierzy został wychowany w atmosferze patriotyzmu, oddania sprawie Polski, kochając - miłością pierwszą po Bogu - Ojczyznę. Jako świadek procesu był pod wrażeniem ich postawy, pomimo bólu jakiego doznali w wyniku tortur, potrafili przeciwstawić się powojennej rzeczywistości.


Nasz gość, podsumowując tę wyjątkową lekcję historii, przekazał uczniom, iż są „skarbem narodowym”, najważniejszym podmiotem kraju. Wskazał, aby czuli dumę z bycia Polką i Polakiem, ponieważ są „inżynierami ludzkich serc” (Maria Grzegorzewska).


Dziękujemy Panu Franciszkowi, za wzniosłą lekcję historii, która wzbudziła w każdym z nas refleksję nad wartościami w życiu.

 

Karina Kwas

-----------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: