Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2010

„Zaśnieżyło, zasypało, zawiało – ach jak cudnie jak biało!”

17-02-2010

W spotkaniu uczestniczyli specjaliści z zakresu bajkoznawstwa praktycznego, którzy weszli w skład dwóch drużyn NINJA I DOG. Zawodnicy ostro ze sobą rywalizowali w kilkunastu konkursach, quizach i zagadkach. Uczestnicy zabawy wykazywali się znajomością imion bajkowych bohaterów, legend i baśni oraz rekwizytów pojawiających się w filmach i opowiadaniach dla dzieci.

W trakcie zabawy, okazało się, że wierszyk o Murzynku Bambo nie jest już tak powszechnie znany, gdyż jego dokończenie sprawiło naszym specjalistom sporą trudność. Przyczyny upatruje się w niepoprawnym politycznie tytule. Być może gdyby zabawny utwór pojawił się pod współczesnym tytułem np. „Afroamerykanin Bambo”, to byłby znany szerszej publiczności? Cóż, Papa Smerf zapewne powiedziałby: o tempora, o mores.

Członkowie drużyn popisali się za to wiedzą ze znajomości przygód Scoobiego Doo oraz imion mieszkańców Ulicy Sezamkowej, Teletubisiów i książek o Harrym Potterze.

Podczas zajęć pojawiła się dość kontrowersyjna teoria na temat zabicia Smoka Wawelskiego, według której, to nie Dratewka ale niejaki Shrek unicestwił wstrętnego paszczura.

Hmm…… Po burzliwej dyskusji, okazało się jednak, że to poczciwy Szewczyk jest bohaterem znad Wisły, zaś importowany Shrek pojawia się w nieco innej bajce   Konkurs zakończyła wygrana załogi DOG, wręczenie nagród o raz wzniesieniem okrzyku na cześć zwycięzców Hip hip Hurrra!