Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2014

WŁOCHY. Spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów w Filii nr 15 – relacja

30-09-2014

Włochy. Spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji

Europejskiej Europe Direct – Rzeszów – Filia nr 15

17 września 2014 r. Filia nr 15 WiMBP w Rzeszowie zaprosiła młodych czytelników z Oddziału Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Rzeszowie na podróż po Włoszech. Spotkanie to przygotowała, w formie prezentacji multimedialnej, Ewa Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Dzieci poznały, m.in. kulturę i obyczaje Włoch. Poznały także poszczególne regiony, którymi szczyci się ten kraj, m.in.: Toskanię, Sycylię, Sardynię. Stolicą Włoch jest Rzym, w którym znajdują się bezcenne dla kultury światowej zabytki (Colosseum, Łuk Triumfalny Konstantyna, Panteon). Rzym to również siedziba Państwa Watykańskiego – najmniejszego państwa świata, któremu przewodzi papież – Ojciec Święty Franciszek.

Włochy są znane również z popularnych dań, m.in. znanej w Polsce pizzy (Pizza Margarita), która jest potrawą narodową, inspirowaną na część Królowej Małgorzaty. Składniki tej pizzy to parmezan, bazylia i sos pomidorowy. Bardzo popularna jest również szynka parmeńska, risotto, ravioli, spaghetti. Z innych ciekawostek, które rozsławiają Włochy, wymienić można Góry Alpy – popularne zwłaszcza w okresie zimowym ze względu na sporty zimowe, uprawiane nie tylko przez Włochów (którzy lubią tu przyjeżdżać), ale także przez inne narodowości. Końcowym akcentem zajęć było uzupełnienie krzyżówki podsumowującej temat spotkania i rozdanie pamiątkowych nagród dla wszystkich jego uczestników.

oprac. Alicja Pawełek

_________________________________________________________________________________