Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23796117 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archwium wydarzeń 2013

TWOJA ZIEMIA TWÓJ RUCH - spotaknie z panią Sylwią Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacją w Rzeszowie

28-11-2013

 

Twoja ziemia twój ruch - spotaknie z panią Sylwią Mazur
z Instytutu Badań nad Cywilizacją w Rzeszowie

 

W dniu 20.11.2013 na Oddziale Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Królowej Jadwigi odbyło się spotkanie z panią Sylwią Mazur - pracownikiem Instytutu Badań nad Cywilizacją mieszczącego się w Rzeszowie. Pani Sylwia gościła na Oddziale w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej trwającej od 16.11.2013 do 24.11.2013. W warsztatach wzięły udział dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna.

 

Zajęcia edukacyjne nosiły tytuł. „Twoja ziemia - twój ruch”, które pani Sylwia przeprowadziła w oparciu o prezentację multimedialną. Uczestnicy podczas spotkania mogli dowiedzieć się o wielu interesujących sprawach dotyczących funkcjonowania ludzi w świecie. Prowadząca zapoznała uczniów z pojęciem globalizacji. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, iż każdy człowiek mieszkający na Ziemi jest odpowiedzialny za naszą planetę. Ziemia bowiem składa się litosfery - gleby, atmosfery, hydrosfery. Człowiekowi codziennie do egzystencji potrzeba aż 20-30 litrów wody. Zamożne państwa nie zdają sobie sprawy, że istnieją państwa, które nie mają dostępu do wody. Dlatego też w tych krajach budowane są studnie, dające ludziom możliwość przetrwania. W Polsce główną inicjatorką budowy studni jest pani Janina Ochojska założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

Celem spotkania było też uświadomienie wszystkim obecnym jak ważną rolę pełni woda w życiu wszystkich ludzi. Woda bowiem warunkuje egzystencję na Ziemi. Bez niej ludzkość nie miałaby prawa bytu. Społeczeństwo funkcjonujące na naszej planecie odpowiada również za środowisko. Powinniśmy mieć na uwadze, że sposób naszego codziennego funkcjonowania wpływa na środowisko naturalne. Chcąc zatem pomóc w utrzymaniu prawidłowego ekosystemu, powinniśmy np. oszczędzać prąd, przez wyłączenie telewizora czy ładowarki. Możemy również oszczędzać wodę między innymi przez kąpanie się pod prysznicem a nie w wannie.

 

Pani Sylwia zapoznała też uczestników, z pojęciami energii odnawialnej oraz nieodnawialnej. Ziemia bowiem zawiera nieodnawialne źródła energii takie jak: ropa, gaz i odnawialne źródła energii takie jak: gejzery - gorące źródła, energia słoneczna. To ludzie są odpowiedzialni za środowisko w którym mieszkają. I tak na przykład wielkie korporacje mające na morzu rafinerie z ropę naftową powinni szczególnie dbać o środowisko. W przypadku jeśli np. nastąpi wyciek ropy i wiele gatunków ryb zginie to wówczas odpowiedzialność za wyczyszczenie owej ropy z morza i przywrócenie równowagi spada na daną korporację.

 

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Wszyscy bowiem z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji naszego Gościa. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy dostali upominki.

 

---------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: