Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23830106 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archwium wydarzeń 2013

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

13-11-2013

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Dnia 6 listopada 2013 r., z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Filia nr 15 zorganizowała dla dzieci przebywających na Oddziale Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie, zajęcia przypominające  to wielkie wydarzenie. Ideą nadrzędną spotkania było zapoznanie najmłodszych rekonwalescentów z niezmiernie ważnymi faktami historycznymi w dziejach naszego narodu. Podczas krótkiej pogadanki uczestnicy mogli dostrzec, jak wielkie znaczenie dla nas Polaków mają wydarzenia z 1918 r. 11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach niewoli wyzwoliła się od zaborców. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, po wielu powstaniach narodowych, wielokrotnych zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.  O tych oraz o wielu innych  faktach dowiedzieli się uczestnicy lekcji patriotycznej.

 

Mali rekonwalescenci dowiedzieli się również, że dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Natomiast od roku 1939 do 1989 roku  obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało ono szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. Na cześć tegoż historycznego wydarzenia w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny. Od upadku komunizmu w 1989, co roku w stolicy dla upamiętnienia święta kilka tysięcy chętnych bierze udział w Biegu Niepodległości. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.

 

Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali wierszy: Leopolda Staffa pt. Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!, Władysława Bełzy pt. Katechizm polskiego dziecka  oraz utworu Juliana Tuwima o tytule Ojczyzna.  Z przywołanych utworów dzieci dowiedziały się czym jest patriotyzm i jak ważny dla każdego obywatela naszego kraju powinna być Polska. Interesującą częścią lekcji dla najmłodszych okazały się  zajęcia praktyczne, podczas których każdy uczestnik wykonał papierowe kotyliony biało-czerwone, będące symbolem patriotyzmu oraz szacunku dla ukochanej Ojczyzny. Wszystkie dzieci za aktywny udział w zajęciach otrzymali małe upominki.

____________________________________________________________________________________________________

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: