Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23795324 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archwium wydarzeń 2013

ORGANIZACJA UNII EUROPEJSKIEJ- relacja z zajęć przeprowadzonych w Filii nr 15

05-11-2013

Organizacja Unii Europejskiej - relacja z zajęć przeprowadzonych w Filii nr 15

 

“Europa nie powstanie w jednej chwili, ani według jakiegoś z góry ustalonego planu; można ją zbudować tylko w oparciu o konkretne osiągnięcia”

Robert Schuman

 

Dnia 29 października w Filii nr 15 odbyły się zajęcia o tematyce europejskiej. Wspaniałą, pełną wielu ciekawostek prelekcję wygłosił zaproszony gość, pan Daniel Szeligowski - pracownik Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie. W spotkaniu wzięła udział młodzież gimnazjalna  przebywająca w tym czasie na szpitalnych oddziałach Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Królowej Jadwigi oraz jej wychowawcy.

 

Ideą nadrzędną spotkania było zapoznanie gimnazjalistów z genezą i strukturą organizacyjną Unii Europejskiej, poznanie sylwetek osób, które odegrały znaczące role w budowaniu organizacji międzynarodowej oraz jakie znaczenie odgrywa  w Unii „nagroda Sacharowa”.

 

Podczas spotkania młodzież dowiedziała się m.in., iż Unię Europejską tworzy 28 państw i ostatnim krajem, które wstąpiło w jej obręb jest Chorwacja. Symbolem UE jest flaga z dwunastoma żółtymi gwiazdami na niebieskim tle symbolizująca doskonałość, pełność oraz jedność. Błędem jest natomiast powiązywanie liczby gwiazd z liczbą państw członkowskich UE.  Zasadami, w oparciu których funkcjonuje UE jest zasada solidarności i pomocniczości. Każde państwo, które zadeklarowało chęć przystąpienia do UE zobowiązało się jednocześnie do wzajemnej, międzynarodowej pomocy i solidarności w obliczu szeroko rozumianego kryzysu. Gimnazjaliści dowiedzieli się również, że w UE obowiązuje 23 języki urzędowe oraz, że  walutą Unii jest euro, którego produkcja odbywa się w Brukseli.  Ponadto młodzież została zapoznana z głównymi organami UE oraz z zakresem ich kompetencji. Otóż w UE funkcjonują trzy główne instytucje: Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej oraz Komisja Europejska.

Podczas zajęć młodzież usłyszała  o  „nagrodzie   Sacharowa”. Została ona ustanowiona w 1988r. przez Parlament Unii Europejskiej. Nazwa jej wywodzi się od nazwiska rosyjskiego naukowca i dysydenta politycznego Andreja Sacharowa. Honoruje ona osoby lub organizacje zaangażowane w ochronę praw człowieka, działające na rzecz demokracji i wolności słowa. Nagroda ta jest przyznawana co roku w Strasburgu.  Laureatami tej nagrody byli między innymi: Nelson Mandela, Pussy Piot, Aleś Białacki oraz Nasin Sotoudeh.

 

Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała prelekcji naszego gościa. Serdecznie dziękujemy Panu Danielowi Szeligowskiemu za przyjęcie zaproszenia do naszej biblioteki oraz za zaprezentowanie tak wartościowych informacji o Unii Europejskiej.

____________________________________________________________________________________________________________

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: