Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archwium wydarzeń 2013

„Książka uczy i pomaga”- relacja z zajęć w Filii nr 15

13-02-2013

„Książka uczy i pomaga”

- relacja z zajęć w Filii nr 15

12 lutego 2013r., Filia nr 15 zorganizowała dla dzieci przebywających na Oddziale Pediatrii  Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie im.  Św. Jadwigi , zajęcia z edukacji czytelniczej. Główną ideą tego spotkania było uświadomienie najmłodszych czytelników, jak wielkie znaczenie w życiu każdego człowieka odgrywa książka. O zaletach klasycznego, „papierowego” dzieła,  przekonywała pani Jolanta Nord - wybitna aktorka, aktywnie współpracująca  z rzeszowskim Teatrem Małych Form. Za najważniejsze walory obcowania z książką artystka uznała: rozwijanie słownictwa, łatwość wyrażania myśli, pobudzenie wyobraźni, wyrobienie  w człowieku umiejętności wczucia się w czyjąś sytuację. Ponadto książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy się dowiedzieć. Aktorka pięknie czytając baśnie Hansa Christiana Andersena oraz dzieła Józefa Ignacego Kraszewskiego, wprowadziła małych pacjentów w barwny, literacki świat.

O wartości książki jako głównego źródła wiedzy, dzieci dowiedziały się wysłuchując legendy O Kraku, smoku wawelskim i o królewnie Wandzie Kraszewskiego. Dzięki niej   poznały historię założenia Krakowa oraz postaci ściśle związanych z tym miastem. Otóż słynny smok wawelski w rozumieniu najmłodszych, zawsze  był, jest i będzie  wizytówką krakowskiego grodu.

Z baśni O dziewczynce z zapałkami  dzieci dowiedziały się  o przygnębiającej historii biednej bohaterki, która umarła z wyziębienia i głodu w mroźny, wigilijny wieczór. Dziewczynka, trudniąca się sprzedażą zapałek, pomagała rodzicom  w trudnej sytuacji materialnej. Jej  powrót do domu uzależniony był od sprzedania wszystkich zapałek. Niestety tego dnia nikt nie kupił ani jednej zapałki. Zmęczona i zmarznięta dziewczynka usiadła przy  domu, by choć na chwilę odpocząć i ogrzać się płomieniem zapałki. Przymykając swe  smutne oczy, marząc o wieczerzy wigilijnej, o pachnącej choince i o swojej babci zapadła w głęboki, nieodwracalny sen. Dzieci wysłuchując tej baśni spostrzegły, że nie wolno być nam obojętnym na krzywdę innych ale, że trzeba nieść pomoc potrzebującym.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy zajęć, w nagrodę za aktywny udział, otrzymali pamiątkowe upominki.

____________________________________________________________________________________