Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25469113 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM ŚMIAŁYM

16-09-2009

    W dniu 16 września 2009 roku na Oddziale Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie odbyło się spotkanie z panem Andrzejem Śmiałym - pracownikiem Uniwersytetu Rzeszowskiego, alpinistą, polarnikiem i kajakarzem.

 

    Pan Andrzej ma na swoim koncie kilkadziesiąt wypraw, w tym wiele pionierskich. Spośród nich najbardziej znaczące są: pierwsze przejście Ładogi, samotne przejście Islandii (jako pierwszy Polak wszedł na najwyższy szczyt wyspy), samotne przejście Sokotry (w czasie tej wyprawy zdobył kilka dziewiczych szczytów gór Hagghier).

 

    W 1997 roku Andrzej Śmiały zdobył pętlę Spitsbergenu. Przeszedł wówczas wraz z trzema towarzyszami 1100 km w 55 dni. Z powodzeniem udało mu się również przejść północny Lodowiec Patagoński i odkryć Dolinę Desperado w Chile. Płynął spływem Nahanni i Liard w Kanadzie oraz Orhonem w Mongolii.

 

    Przejście przez Ładogę i wyprawę na Spitsbergen udokumentował w książkach „ Przejść przez Ładogę” (2001) i „Pętla  Spitsbergenu” (2009).

 

    W spotkaniu z tak wspaniałym, pełnym pasji i ciekawości świata człowiekiem miały niecodzienną okazję spotkać się dzieci przebywające na Oddziale Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie.

 

    Nasz gość rozpoczął spotkanie od prezentacji filmu „Rekonesans”. Jest to opowieść o pierwszej polskiej wyprawie wspinaczkowej w góry Cordilliera Darwina na Ziemi Ognistej w 2004 roku i próbie zdobycia jednego ze szczytów. Członkami tej ekspedycji byli właśnie pan Andrzej Śmiały, a także Krzysztof Wielicki, Jacek Fluder i Włodzimierz Szczęsny.

 

    Po obejrzeniu filmu w głowach małych uczestników spotkania zrodziło się mnóstwo pytań do pana Andrzeja, na które nasz gość bardzo chętnie odpowiadał i starał się jak najlepiej zaspokoić ciekawość dzieci.

 

    Nasz gość bardzo interesująco przedstawił zagadnienia związane z przygotowaniem do ekspedycji i samym ich przebiegiem. Pan Andrzej przybliżył swoim słuchaczom, jakie sa potrzebne sprzęty niezbędne himalaiście w wyprawę w góry (a są to: m.in.: czekan, lina, specjalistyczne buty tzw. raki, śpiwory, odpowiednie ubrania, namiot, a nawet specjalna żywność) i jak przygotowuje się do takich często pionierskich wypraw w różne zakątki świata.

 

    Wszystkie dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały ciekawych i fascynujących opowieści pana Andrzeja.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: