Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24226172 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2007

PODKARPACKIE WĘDRÓWKI LITERACKIE z MARKIEM CZARNOTĄ

30-10-2007

    30 października 2007 roku w Filii 15 WiMBP (mieszczącej się w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2) odbyło się spotkanie z Panem Markiem Czarnotą.

  

    Marek Czarnota, znany bibliofil, popularyzator historii oraz tradycji regionu, zabrał uczestników, którzy licznie przybyli na jego prelekcję, w podróż literacką po Podkarpaciu. Tropicielami literackich śladów były dzieci i młodzież przebywająca na Oddziale Pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie.

 

    Tematem gawędy miłego gościa były Podkarpackie wędrówki literackie. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji o związkach Rzeszowszczyzny z Potopem Henryka Sienkiewicza. Dowiedzieliśmy się, że niektóre wątki powieści oraz opisane wydarzenia rozgrywały się na naszym terenie. Miedzy innymi akcja toczy się w Wielkich Oczach, Łańcucie, Rudniku nad Sanem oraz Przeworsku.

 

    Wiele występujących postaci i rodów związanych jest z Podkarpaciem. Jest wśród nich Stefan Czarniecki, którego ojciec Krzysztof ożenił się z Krystyną z Rzeszowskich i miał z nią liczne potomstwo, w tym 10-ciu synów. Jednym z nich był właśnie Stefan (1599-1665) - wybitny dowódca i zawołany partyzant I Rzeczypospolitej. Już w młodości walczył w Niemczech i Danii ze Szwedami, a później z Węgrami. W czasie powstania Chmielnickiego (na Ukrainie) dowodzi już dużymi oddziałami (pod Beresteczkiem). W czasie "Potopu" bierze udział w bitwie o Warszawę dowodząc pospolitym ruszeniem, a po nim organizuje krwawe ekspedycje przeciwko Moskwie i Kozakom. Pod koniec życia został wojewodą na Rusi, będąc już wcześniej senatorem.

 

    Interesująca i pouczająca opowieść Pana Marka Czarnoty ilustrowana była filmem i wzbogacona czytanymi na głos fragmentami powieści.

  

    Nie była to jedyna atrakcja spotkania. Zaproszony gość czytał słuchaczom fragmenty zebranych przez siebie i opublikowanych "Podań, legend i opowieści z Rzeszowa i okolic". Dzieci z zapartym tchem wysłuchały miedzy innymi historii Słocika, od którego wywodzi się nazwa Słociny - obecnie dzielnicy Rzeszowa.

  

    Pan Marek Czarnota zachęcał uczestników spotkania do czytania książek. Czytanie bowiem wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt i pomaga osiągać sukcesy.

 

     Spotkanie z Panem Markiem Czarnotą zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka publiczna jako centrum informacji o regionie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: