MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia w 2020 roku

Ferie z książką - relacja z zajęć w Fillii nr 13

27-01-2020

Ferie z książką - relacja z zajęć w Fillii nr 13

W 2020 roku spotkania feryjne w bibliotece stały się dla naszych najmłodszych czytelników miłą alternatywą na ciekawe spędzenie czasu w momencie, gdy zimowa pogoda zawiodła.

Tęskniącymi za śnieżnymi  zabawami dzieciom zaproponowaliśmy zupełnie inne, jednak równie fascynujące atrakcje w towarzystwie książki.

Pierwszy dzień zachęcał uczestników do wykonania śnieżynek i bałwanków. Spod małych, zwinnych palców powstawały śniegowe postacie z piankowej masy. Przy użyciu nożyczek i kleju oraz starannego złożenia kartki białego papieru, dzieci wyczarowywały niepowtarzalne płatki śniegu.

Drugi dzień w bibliotece odbył się pod znakiem dziwnych postaci . Podczas zajęć zatytułowanych „Fantastyczne {prze}stwory w książce i w realu” dzieci poznały nastroje , które niejednokrotnie osaczają nas  każdego dnia, sprawiając, że mamy „przekichane” a to za sprawą Kichacza Złośnika, Gburii Złośliwej, Leniwczaka, Narcyza Samolubka czy Ambiwalenciaka Decyzyjnego. Rozmawialiśmy jak pokonać JutroFutro, Narzekadera czy Chciwuska. Dzieci opowiadały też o swoich osobistych stworach, które często na dobre uwielbiają z nimi pomieszkiwać, nękają ich samych, rodzeństwo a nawet rodziców, zdarza się również zaatakowany zwierzak domowy. Jak sobie z nimi radzić, jak przegonić i pokonać problem bałaganiarstwa, odkładania na jutro, lenistwa? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy wspólnie odpowiedzi .Tworzyliśmy papierowe potwory, co miało nam pomóc w oswojeniu własnych lęków i słabości. Inspiracją do rozmowy była książka „Mała encyklopedia DOMOWYCH POTWORÓW” St. Marijanovica.

Kolejne spotkanie z książką poświęciliśmy interesującej pracy detektywa. Zainspirowani niezwykłymi przygodami dwójki przyjaciół, bohaterów serii „Biuro detektywistyczne Lassiego i Mai” postanowiliśmy wcielić się w rolę śledczych. Powstały biura bibliotecznych detektywów mające własne szyldy, licznych pracowników , których zadaniem było wytropić złodzieja książek, zaszyfrować hasło, czy posługując się alfabetem Morse’a napisać własne imię.

Ostatni dzień przyniósł uczestnikom wiele emocji. Każdy musiał pokonać labirynty, rozwiązać krzyżówki, połączyć kropki i złamać szyfry. Przydała się też znajomość ortografii. Najważniejsze, że każdy doszedł do celu i wszyscy byli wygrani.

Feryjne zajęcia uwieńczyliśmy drobnymi pamiątkami, które mają przypominać naszym najmłodszym czytelnikom o kolejnych wizytach w bibliotece.

Zapraszamy na kolejne spotkania w towarzystwie książki.

Beata Terlicka

Patrycja Solecka

------------------------------------------------------------------------------------