Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2017

Tradycje Bożonarodzeniowe - spotkanie literackie w Filii nr 13 - relacja

18-12-2017

Tradycje Bożonarodzeniowe - spotkanie literackie w Filii nr 13

W związku ze zbilżającymi się  Świętami Bożego Narodzenia Filia nr 13 WIMBP w Rzeszowie 12 grudnia 2017 r. zaprosiła uczniów klasy 3 z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Pauli Montal Sióstr Pijarek w Rzeszowie na zajęcia pod tytułem „Tradycje bożonarodzeniowe”.

Spotkanie rozpoczęliśmy od  rozwiązania krzyżówki, której hasłem było Boże Narodzenie, a następnie rozmawialiśmy o przygotowaniach do świąt i różnych obyczajach i tradycji związanych z tym wyjątkowy okresem. Uczniowie opowiadali o Świętym Mikołaju, tradycji ubierania choinki, czytali fragmenty z książki „Magiczne święta”,  wyjaśniali  symbolikę ozdób zawieszanych na zielonym drzewku.

Nasi mili goście opowiadali  także o wieczerzy  wigilijnej, rozpoczynania jej wraz z ukazaniem się pierwszej gwiazdki na niebie, tradycji łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, potrawach przygotowanych specjalnie na tą wyjątkową kolację oraz pasterce.

Wysłuchali z uwagą fragmentów książki pod tytułem „Polskie obrzędy i zwyczaje” dotyczące  kolędników ich strojów,  teatralnych przedstawień z ich udziałem oraz  życzeń, które składają osobom, które odwiedzają.

Uczniowie chętnie podzielili się z nami swoimi doświadczeniami związanymi ze świętami,  wymienili kolędy, które znają i śpiewają oraz  mile wspominali czas kiedy byli w przedszkolu i brali udział w jasełkach.

Uczniowie z ciekawością oglądnęli animowaną „Historię Bożego Narodzenia”.

Pod koniec spotkania  zwiedzili bibliotekę, zapoznali się z księgozbiorem oraz literaturą dla młodzieży.

Na zakończenie naszym miłym czytelnikom  oraz ich opiekunom złożyliśmy życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz wręczyliśmy słodki  upominek.

Monika Adamczyk

---------------------------------------------------------------------

Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.