Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23821274 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2020

DKK w Filii nr 10 - Jesmyn Ward „Zbieranie kości”

09-10-2020

DKK – Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie

Recenzja książki

Jesmyn Ward „Zbieranie kości”

 

Jesmyn Ward, amerykańska pisarka i profesor nadzwyczajny języka angielskiego na uniwersytecie w Tulane, urodziła się w Berkeley w Kalifornii 1 kwietnia 1977. Po ukończeniu szkoły w DeLisle w Missisipi dostała się na studia na Stanford, gdzie uzyskała licencjat z języka angielskiego w 1999 oraz ukończyła studia magisterskie z mediów i komunikacji w 2000 r. W latach 2008-2010 otrzymywała stypendium Stegner Fellowship na Uniwersytecie Stanforda. W roku akademickim 2010-2011 była pisarką rezydentką posiadłości Johna i Renee Grahamów na Uniwersytecie Missisipi. W 2016 Amerykańska Akademia Sztuki i Literatury przyznała Jesmyn Ward prestiżową Strauss Living Award, natomiast rok później autorka otrzymała Nagrodę MacArthurów, zwaną grantem dla geniuszy. Jest pierwszą kobietą dwukrotnie uhonorowaną National Book Award for Fiction: w 2011 r. za „Zbieranie kości” (Salvage the Bones) oraz w 2017 r. za „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie” (Sing, Unburied, Sing).

Lektura książki Jesmyn Ward „Zbieranie kości” to nie jest relaksujące zajęcie na wakacje. Zabiegani, zajęci coraz to innymi, często błahymi problemami, zapominamy o świecie nędzy, przytłaczającej biedy i niemożności wynikających z rasizmu, jakiego obrazy można było znaleźć w powieściach Erskina Caldwella czy Williama Faulknera. A teraz Jesmyn Ward rysuje bardzo plastycznie współczesny obraz dwunastu dni z życia biednej rodziny Afroamerykanów, mieszkających w delcie Missisipi, dni zakończonych atakiem huraganu Katrina. Narratorką opowieści jest czternastoletnia Esch, dziewczynka, która po śmierci matki została nagle sama z trójką braci i ojcem alkoholikiem. Rodzina żyje bardzo biednie, wegetując wśród śmieci i odpadów sprzętów domowych, ściąganych na podwórko przez ojca, często kradnąc z braku pieniędzy na jedzenie czy podstawowe środki higieny. Najstarszy z braci marzy o tym, aby zostać koszykarzem; ma talent, ale bez stypendium nie ma szans na dostanie się do szkoły. Drugi z braci znalazł ucieczkę od rzeczywistości w hodowli psa i tresowaniu go do nielegalnych walk. Trzecia co do starszeństwa Esch musiała bardzo wcześnie zacząć matkować najmłodszemu z braci, który został półsierotą już z chwilą narodzin. W takich warunkach z trudem radzi sobie z własną kobiecością, ale jest świadoma faktu, że kontakty seksualne mogą prowadzić do ciąży. Gdy skradziony test ciążowy potwierdza najgorsze, dziewczynka nie wie, jak o swojej sytuacji powiedzieć ojcu, braciom i chłopakowi – ojcu dziecka. Tylko przez krótką chwilę rozważa wywołanie poronienia domowymi sposobami. Potem robi wszystko, aby swoje nienarodzone dziecko chronić. W żadnym razie nie może liczyć na chłopaka, w którym jest zakochana, ale dla którego była tylko okazją do zaspokojenia chwilowych potrzeb. W miarę upływu dni i narastania obaw przed nadciągającym huraganem, bliscy orientują się w stanie Esch. Nie potępiają jej i starają się chronić na swój sposób. Pod dyktando nieustannie pijanego ojca dzieciaki próbują przygotować i zabezpieczyć dom przed nadejściem huraganu, o którym coraz dobitniej ostrzegają komunikaty telewizyjne. Nie przygotowują się do ewakuacji, nie mają szans, jak bogatsi biali, aby uciec jak najdalej od miejsca, w które na pewno uderzy cyklon. Pocieszają się faktem, że rodzina osiadła w tym miejscu od dziesięcioleci, przetrwała już niejedną nawałnicę. Wszystkie przygotowania okazują się niewiele warte wobec siły żywiołu. W chwili próby, gdy z trudem rodzinie udaje się ocalić życie, a ich nędzne domostwo i cały dobytek zostają zmiecione przez wichurę i zatopione, uratowani znajdują wsparcie u sąsiadów. Pomaga im przede wszystkim rodzina chłopaka, który zawsze okazywał Esch sympatię, a na którego ona, zakochana w innym, spoglądała z niechęcią.

W książce, obok opisów przyrody, znajdziemy naturalistyczne, często drastyczne opisy życia w nędzy i brudzie, wegetacji przerywanej brutalnymi walkami psów, obrazy beznadziejnej codzienności, wychudzone i obdarte dzieciaki pozbawione dostępu do przyzwoitych szkół. Jednocześnie są w książce powracające we wspomnieniach osieroconych dzieci ciepłe obrazy ich matki, która była niezawodnym lekiem na całe zło świata.

„Zbieranie kości” to lektura trudna w odbiorze, jednak budząca podziw dla autorki, która przyjmując postać czternastoletniej narratorki, z mistrzostwem opowiedziała o rzeczywistości Południa Ameryki, rzeczywistości, w której podziały rasowe funkcjonują tak jak w czasach powieści Caldwella czy Faulknera.

Myślę, że czasem warto na nowo zobaczyć także tamten świat i poznać klimaty inne, niż nasza uładzona codzienność. Sądzę także, że warto niemal dokładnie po 15 latach przypomnieć huragan Katrina i jego dramatyczne skutki.

 

Maria Suchy DKK UTW-UR

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: