Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23862224 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

„POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU” – Festiwal Wyczytanej Książki - spotkanie w Filii nr 10

08-06-2018

„POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU” – Festiwal Wyczytanej Książki
- w Filii nr 10

 

07.06.2018 r., Festiwal Wyczytanej Książki połączył dwa pokolenia czytelników, którzy choć zupełnie różni, tak bardzo są sobie bliscy. Warto było o tym przypomnieć podczas wspólnego czytania. Tego dnia w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie, w ramach XVII edycji programu Cała Polska Czyta Dzieciom - Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom „Czytanie Łączy”, na placu zabaw przy ulicy Podchorążych 1 w Rzeszowie, miało miejsce międzypokoleniowe spotkanie. Grupa podopiecznych z Przedszkola Publicznego Nr 15 w Rzeszowie słuchała uważnie wierszy, anegdot i żartów zaproszonych babć: Anny Bar, Marii Bandelak, Stanisławy Bełch, Marii Gulak oraz dziadka Władysława Pietraka.

 

Czytanie na trawie obejmowało klasykę dziecięcej poezji, a także autorskie wiersze regionalnej pisarki Stanisławy Bełch, której utwory powstały w przeddzień spotkania. Można zatem stwierdzić, iż także literatura podzielona została na dwa pokolenia: dobrze znanych, sztampowych wierszy, a także młodziutkich, świeżo zrodzonych dzieł Pani Stanisławy.

 

Mali słuchacze brali aktywny udział podczas odczytu utworów przez seniorów. Kichali między strofami wiersza Jana Brzechwy, zatytułowanego „Katar”. Oby nikt naprawdę się nie przeziębił, bo dzieci kichały coraz głośniej i głośniej. Śmiały się też na myśl o prosiaczku z kołysanki z „Alicji w Krainie Czarów”, przez którą wnuk Pana Władysława nie mógł zasnąć, wciąż chichocząc.

 

Lecz czytanie, to nie tylko kabarecik. Dzieci uchwyciły morał ukryty w każdym z wierszy.

 

Niedawno pasowani na czytelników, „mali przyjaciele książki” znali doskonale wszystkie baśnie. Chcieli także zaskoczyć dziadków i sprawdzić czy przedstawiciele starszego pokolenia pamiętają bajeczki czytane w dzieciństwie. Babcie i dziadek, z pomocą dzieci, odgadli wszystkie rymowane zagadki dotyczące utworów Andersena czy Grimmów.

 

Mały maraton czytania został zakończony wspólną zabawą oraz rysowaniem przez przedszkolaków zapamiętanych postaci z odczytanych wierszy. Gdy plac pokryły już tęczowe kolory kredy, wszyscy zostali zaproszeni na dalszą część warsztatów, podczas której zarówno dzieci jak i seniorzy wykonali własne zakładki do książek.

 

W tak sympatycznej atmosferze, aż chce się przyznać: jak dobrze jest być wnuczkiem czy wnuczką, jak dobrze jest być dziadkiem lub babcią. Jak wspaniale czytać kochanemu maluchowi, jak dobrze słuchać miłego głosu babci i dziadzia. W końcu to najlepsi przyjaciele dzieci.

 

Dziękujemy wszystkim gościom za uświetnienie niezwykłego spotkania dwóch pokoleń – najmłodszych i najstarszych czytelników, podczas bibliotecznej plenerowej akcji „POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU”.

 

Sylwia Wierzbińska

 

-------------------------------------------------

 

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: