Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23862676 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

Ludwika Włodek – „Wystarczy przejść przez rzekę” – spotkanie DKK w Filii nr 10 - relacja

27-02-2018

Ludwika Włodek – „Wystarczy przejść przez rzekę”
– spotkanie DKK w Filii nr 10

 

22 lutego 2018 r. w Filii nr 10 WiMBP odbyło się czwarte w roku akademickim 2017/2018 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omówiono reportaże autorstwa Ludwiki Włodek pt. „Wystarczy przejść przez rzekę”. Lektura odkrywa przed czytelnikami mało znany obszar świata i jest okazją do zainteresowania się najnowszymi dziejami dawnych republik sowieckich.  

Jolanta Jędryka


Ludwika Włodek „Wystarczy przejść przez rzekę”

Ludwika Włodek urodziła się w 1976 r. w Warszawie jako prawnuczka Jarosława Iwaszkiewicza. Z wykształcenia jest socjolożką, pracuje jako adiunkt w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją Azja Środkowa. Równocześnie prowadzi ożywioną działalność publicystyczną, pisując m.in. dla Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów, Harper’s Bazaar, Traveler i innych. Jej książka „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, będąca połączeniem reportażu historycznego i powieści biograficznej, stała się bestsellerem i była nominowana do kilku ważnych nagród. Kolejna książka L. Włodek „Wystarczy przejść przez rzekę” to zbiór reportaży o Azji Środkowej. Tytułowa rzeka to Amu-daria, rozgraniczająca postradzieckie republiki środkowoazjatyckie i Afganistan. Razem z autorką mamy okazję zobaczyć rzeczywistość Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu i Kazachstanu, prześledzić skutki podboju przez Rosjan koczowniczych ludów podnóża Pamiru, a także niszczącą rolę kolektywizacji. Autorka poprzez rozmowy ze zwykłymi ludźmi czy znanymi politykami (jak np. była prezydent Kirgistanu) pokazuje najważniejsze problemy regionu. Lekturę znakomicie ułatwia zamieszczona na wstępie mapka oraz opracowane przez autorkę „Kalendarium najważniejszych wydarzeń. Azja Środkowa.” Liczne fotografie z kolejnych podróży autorki ukazują współczesność tych egzotycznych dla nas rejonów.
 

Chciałoby się momentami porównać Ludwikę Włodek do Ryszarda Kapuścińskiego, jednak występuje między nimi jedna niezwykle istotna różnica. Oto, co między innymi powiedziała w swoim wywiadzie z 2 grudnia 2016 r.: „Nie powstrzymamy kryzysu naszego zawodu, ani idącego za nim krok w krok, kryzysu demokracji, póki nie zaczniemy przestrzegać wyśrubowanych standardów. Jednym z tych standardów jest pisanie prawdy. Od dziennikarza nie oczekuje się tylko pięknych historii, oczekuje się historii prawdziwych.”
 

Takie właśnie historie prawdziwe, zarazem bardzo pouczające i przypominające kulisy „pieriestrojki”, ukazuje „Wystarczy przejść przez rzekę”. Dlatego bardzo zachęcam do lektury, która przeniesie nas w krainy, do których dotarł Aleksander Wielki, a później Marco Polo.
 

Ostatnio ukazała się trzecia książka Ludwiki Włodek „Cztery sztandary, jeden adres” opowiadająca o pogranicznym regionie Spiszu.
 

Maria Suchy

------------------------------------------------------------------------

GALERIA 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: