Archiwum wydarzeń 2016

11-04-2016

Najdłuższa Książka Świata –

Filia nr 10

W piątkowy poranek, 8 kwietnia 2016 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, na placu zabaw przy ul. Podchorążych 1 w Rzeszowie odbyło się podsumowanie II. edycji „Najdłuższej Książki Świata”. Organizatorem plenerowej akcji było Studenckie Koło Naukowe Animatorów Kultury Literackiej Dzieci przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod opieką prof. UR dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb - pomysłodawczyni akcji oraz Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie.

W podsumowaniu kampanii  promującej książki i czytanie uczestniczyła Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie oraz Sławomir Gołąb – Radny Miasta Rzeszowa.

Tegorocznym hasłem towarzyszącym akcji było: „Przeczytaj! Wymyśl! Narysuj!” W wydarzeniu uczestniczyły dzieci w wieku 6-10 lat, które wypełniły wymogi regulaminu.

Każda praca plastyczna wykonana w formacie A3 to niepowtarzalna historia, przedstawiająca wyobrażenia dzieci na temat przeczytanego fragmentu literackiego lub książki z autorskim krótkim tekstem.

W tym roku barwne strony do Najdłuższej Książki Świata wykonali uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 2, 11, 22, Zespołów Szkolno-Przedszkolnych nr 2 i 3, Przedszkola Publicznego nr 15, Zespółu Szkół w Nowej Wsi oraz Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego „Resovia”.

Podczas wspólnego łączenia stron książki, dzieci głośno recytowały wiersz Alicji Ungeheuer-Gołąb „Najdłuższa Książka Świata” oraz skandowały hasła związane z czytaniem, biblioteką oraz książką.

W II. edycji Najdłuższej Książki Świata dzieci złożyły 100 kartek o łącznej długości 42 m. Obecnie księga liczy 196 stron i ma długość 94 m.

Dziękujemy dzieciom za udział w akcji i zachęcamy do obejrzenia kompletnej Najdłuższej Książki Świata, która zawiera dwie wersje – tradycyjną kartkową, złożoną przez dzieci i przechowaną w WiMBP w Rzeszowie oraz wersję elektroniczną zdigitalizowaną, przygotowaną w formie prezentacji multimedialnej na stronie internetowej WiMBP w Rzeszowie.

Maria Jamróg

Relacje:

------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.