MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Legimi

Archiwum wydarzeń 2015

NAJDŁUŻSZA KSIĄŻKA ŚWIATA w Filii nr 10 – relacja

10-04-2015

„Najdłuższa książka świata” -  relacja z akcji plenerowej
w Filii nr 10

Najdłuższa książka świata

Od zimy aż do lata!
Najdłuższa książka świata!
Dla siostry i dla brata!

Ta książka jest jak wstążka!
Raz szersza, a raz wąska!
Od zimy aż do lata!

Książkę poczytam mamie,
gdy skończy wieszać pranie.
I tacie też poczytam,
bo właśnie o nią spytał!

Najdłuższa książka świata
w kolory jest bogata,
w rysunki małych dzieci,
a ilu? Nie zgadniecie!

Alicja Ungeheuer-Gołąb

9 kwietnia 2015 r. w Rzeszowie, po raz pierwszy została przeprowadzona  akcja plenerowa pt. ”Najdłuższa książka świata”.

Organizatorami kampanii było Studenckie Koło Naukowe Animatorów Kultury Literackiej Dzieci działające przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego  oraz Filia nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

W debiutanckiej odsłonie plenerowej akcji uczestniczyły dzieci z  dwóch grup przedszkolnych z Przedszkola Publicznego nr 15, które z dużym zaangażowaniem  wzięły udział w tworzeniu najdłuższej, kolorowej książki świata.

Okazją do zorganizowania imprezy był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony coroczne 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena  - słynnego duńskiego baśniopisarza.

W tym roku to Święto obchodzone jest już po raz 48, a hasło jakie przyświeca tegorocznej edycji brzmi : „Wiele kultur – jedna opowieść”.

Impreza miała na celu promowanie  głośnego czytania literatury wśród najmłodszych oraz  uświadomienie  dorosłym, jak ważne dla dzieci jest poznanie świata książek, które mają pozytywny wpływ na ogólny rozwój dziecka, wspierając jego rozwój intelektualny i emocjonalny, rozwijając pamięć i wyobraźnię.

W akcji wzięli udział uczniowie ze Szkół Podstawowych nr  2, 10, 25, 8, 11, Zespołów Szkolno- Przedszkolnych nr  9 i 3 oraz Przedszkola Publicznego nr 15 i 16 w Rzeszowie, którzy wykonali prace plastyczne, aby stworzyć najdłuższą  książkę świata . Zadaniem  uczestników akcji było przygotowanie pracy plastycznej w formacie A2, dowolną techniką. Dzieci zawarły w swoich rysunkach i malowankach postaci ulubionych bohaterów literackich, fragmenty znanych im tekstów oraz własne  wiersze i rymowanki.

Z 96. kolorowych i nieszablonowych rysunków powstała oryginalna książka, o długości  52 metrów. Wspólne składanie stron książki było dla dzieci edukacyjną zabawą, która dostarczyła  im wiele  radości  przy  jej wspólnym tworzeniu.

W trakcie spotkania dzieci doskonale bawiły się, głośno recytując  i maszerując  do rytmu wiersza  napisanego na tę specjalną okazję, przez  Alicję Ungeheuer-Gołąb. Ponadto czytano utwory Danuty Wawiłow i Marii Konopnickiej.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w wydarzeniu. Unikalny egzemplarz zostanie złożony w WiMBP w Rzeszowie.

Mamy nadzieję, że kolejna, przyszłoroczna edycja akcji  „Najdłuższa książka świata” będzie jeszcze ciekawsza, a książka  dużo, dużo  dłuższa.

Maria Jamróg

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

--------------------------------------------------------------------------------------------