Archiwum wydarzeń 2014

13-11-2014

Spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem

- Filia nr 10

W czwartkowe popołudnie 6 listopada 2014 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem, autorem powieści „Kresowa Opowieść”. Uczestnikami interesującego spotkania byli Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Czytelnicy. Autora oraz zgromadzonych gości, wśród których była Monika Ohar-Pawiak – Z-ca Dyrektora WiMBP w Rzeszowie, powitała Maria Jamróg – kierownik Filii nr 10. Spotkanie odbyło się w ramach DKK-u, a rozmowę z pisarzem prowadziła Małgorzata Chlebowska – Wiceprezes UTW oraz moderator DKK.

Edward Łysiak pochodzi z Zajączkowa w gminie Oborniki Śląskie, ale jego korzenie rodzinne wywodzą się z Kresów Rzeczypospolitej z Pokucia na Ukrainie. Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem, przez większość życia zawodowego związany był z Instytutem Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu, w którym zajmował się komputeryzacją systemów energetycznych.

„Kresowa Opowieść” to debiut literacki Edwarda Łysiaka. Do napisania książki autor zbierał materiały przez 10 lat, chcąc rzetelnie i wnikliwie oddać realia tamtych czasów i ocalić od zapomnienia trudne, bolesne fakty z historii polsko-ukraińskich relacji. Do napisania powieści zainspirowała go historia rodzinna opowiedziana przez babcię i mamę autora (które mieszkały we wsi Rybno na pograniczu z Rumunią, a które były świadkami ukraińskich samosądów na ludności polskiej podczas II wojny światowej), jak również rozmowy z ludźmi, którym dane było przeżyć koszmar pacyfikacji dokonywanych na Polakach przez UPA na Pokuciu.

W trakcie spotkania pisarz opowiadał o niejednokrotnym pobycie na Ukrainie, poszukiwaniach i rozmowach z tamtejszymi mieszkańcami. Mówił też o emocjach, jakie towarzyszyły mu podczas kontaktów z ludźmi, gdy słuchał wspomnień, spisywał pieśni ludowe i obyczaje. Opowiadał o własnych odczuciach, o historiach, z którymi się zetknął, aby umieścić w powieści autentyczny i rzetelny obraz Pokucia, jego mieszkańców, wśród których byli Polacy, Żydzi, Ormianie i Ukraińcy.

Podczas spotkania czytelnicy zadawali pytania na nurtujące ich tematy, bądź poruszane sprawy przez autora, a dyskusja koncentrowała się, m.in. wokół bolesnej historii Polski i Ukrainy, bohaterów „Kresowej Opowieści” oraz dalszych literackich planów autora.

Rozmawiając z pisarzem, czytelnicy opowiadali o własnych przeżyciach, różnych doświadczeniach, kontaktach i historiach związanych z ówczesną rzeczywistością.

Niewątpliwie dużą atrakcją spotkania była przywieziona przez pisarza drewniana skrzynia, pamiątka rodzinna, w której babcia Edwarda Łysiaka przewoziła dobytek z domu rodzinnego, uciekając do Polski oraz przedwojenna mapa Polski, którą zaprezentowała jedna ze Słuchaczek, a na której można było odnaleźć wszystkie miejsca opisane w książce.

Z dużą przyjemnością wysłuchaliśmy autentycznych, wzruszających i wstrząsających faktów nie tylko dotyczących historii zawartej w „Kresowej Opowieści”, a spotkanie z Edwardem Łysiakiem było dla każdego uczestnika przeżyciem niepowtarzalnym i wyjątkowym.

oprac. Jolanta Jędryka

Maria Jamróg

_________________________________________________________________________________