Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18244029 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Archiwum wydarzeń 2013

O książce A.Nasiłowskiej "MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA" w DKK w Filii nr 10

26-02-2013

O książce A.Nasiłowskiej – „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska”

w DKK w Filii nr 10


 

         21.lutego 2013 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie przy ul. Podchorążych 1 odbyło się piąte spotkanie   Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze rozmawiali o książce Anny Nasiłowskiej pt.” Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, czyli Lilka Kossak”.
 

Anna Nasiłowska: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, czyli Lilka Kossak. Biografia poetki.

Bardzo ciekawie napisana książka, zawierająca wiele interesujących faktów z życia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (1891-1945) polskiej poetki, dramatopisarki i malarki.  Wywodziła się ona z rodu Kossaków, była wnuczką Juliusza, córką Wojciecha, siostrą Jerzego i Magdaleny Samozwaniec. Maria Kossak nazywana w rodzinie Lilką, będąc trzykrotną mężatką, nigdy nie używała zestawu nazwisk jak w tytule książki. Anna Nasiłowska podaje, że „swoje utwory w dwudziestoleciu podpisywała różnie: dwa pierwsze tomy, jako Kossak-Pawlikowska, potem była Pawlikowską, potem Marią Jasnorzewską (czasami dodając w nawiasie: Pawlikowska) albo Kossak-Jasnorzewską”. Nasiłowska patrzy na poetkę z dystansem a nawet z odrobina ironii, widzi jej niezaradność życiową, niepewność, silne uzależnienie od domu rodzinnego, ale dostrzega też jej ogromną wrażliwość, pragnienie miłości i wybitny talent poetycki.

 

W „Kossakówce” bywał cały ówczesny świat artystyczny i w takim otoczeniu wychowywała się poetka i jej rodzeństwo. Jej siostra Magdalena Samozwaniec opisała ich życie w „Marii i Magdalenie” i „Zalotnicy niebieskiej”. Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej poświeciła swój wiersz Kazimiera Iłłakowiczówna. Wspominają ją w swoich książkach: Zofia Starowiejska –Morstinowa w „Ci, których spotkałam”, Irena Krzywicka w „Wyznaniach gorszycielki” czy Jarosław Iwaszkiewicz w „Alei przyjaciół”. W 2011 ukazało się „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej” Sławomira Kopera, gdzie rozdział 3 ma tytuł „Siostry z „Kossakówki” i zawiera sporo ciekawych informacji o rodzinie Kossaków. Warto przeczytać te książki.

                                                                                                           Małgorzata Chlebowska
moderator spotkania DKK

 

 

_____________________________________________________________________________

GALERIA

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: