Archiwum wydarzeń 2013

10-01-2014

"Służące” K.Stockett
 Spotkanie DKK w Filii nr 10

Na ostatnim spotkaniu w 2013 r. w WiMBP Filii nr 10 przy ul.Podchorążych 1 w Rzeszowie spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki aby podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książki  Kathryn Stockett  pt.”Służące”.

„Służące”   Kathryn   Stockett

„Służące” to powieść przede wszystkim o rasizmie lat 60-tych w Stanach Zjednoczonych, ale też książka o miłości i o realizacji marzeń.

Bohaterka, młoda, biała amerykanka wraca po studiach do domu rodzinnego w małym miasteczku niedaleko Orleanu. Szuka pracy i na początek podejmuje współpracę z wydawnictwem miejscowej gazety. Ma prowadzić kącik kulinarny. Ponieważ na gotowaniu nie za bardzo się zna, wpada na pomysł aby poprosić o pomoc ciemnoskórą służącą  swojej dawnej szkolnej przyjaciółki.

Spotkania z ciemnoskórą służącą  prowadzą u bohaterki do refleksji, do wspomnień aż wreszcie do przyjaźni..Kobiety zawiązują swego rodzaju spisek i potajemnie piszą książkę, w której demaskują rasizm białych mieszkańców miasteczka, ich uprzedzenia i hipokryzję.

Powieść K. Stockett to bardzo dobra, momentami trzymająca   w napięciu książka. Jestem pewna, że warto ją przeczytać.

Koszela Joanna