Archiwum wydarzeń 2013

FINLANDIA - Kraina Świętego Mikołaja i Muminków - relacja ze spotkania z Malwiną Szewc

16-12-2013

Finlandia - Kraina Świętego Mikołaja i Muminków

- relacja ze spotkania z Malwiną  Szewc z Regionalnego Centrum

Informacji Europejskiej w Rzeszowie w Filii nr 10

W kraju tym gdzie Mikołaj,

Coś dla dzieci jeszcze znajdziesz

- piękną bajkę o Muminkach,

Z Włóczykijem świat obejrzysz…

12. grudzień 2013 roku był dniem kolejnego spotkania w naszej bibliotece uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej w Trzebownisku z panią Malwiną Szewc z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Dzieci  w ramach cyklu: „Małe i duże europejskie podróże” tym razem poznawały kolejny kraj Unii Europejskiej  ojczyznę Świętego Mikołaja i Muminków - Finlandię.

Pani Malwina w sposób bardzo ciekawy przedstawiła Finlandię zwracając uwagę na jej położenie, szczególny klimat, florę i faunę uzupełniając swoje informacje pokazem  multimedialnym. Wielkie zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły wiadomości  o pewnym bardzo szczególnym miejscu, Rovaniemi - wiosce Świętego Mikołaja.

Na podstawie przekazanych wiadomości nasi goście dowiedzieli się również,  że Finlandia to nie tylko kraj Świętego Mikołaja, ale także znanych na całym świecie i bardzo lubianych Muminków, stworków  których historie opowiedziała fińska pisarka Tove Jansson.

Muzeum ”Dolina Muminków” w Tampere, trzecim co do wielkości fińskim mieście oraz park  rozrywki "Dolina Muminków" w Naantali, miejscowości położonej niedaleko Turku okazały się dla dzieci niezwykłymi miejscami, które postanowiły kiedyś zobaczyć.

Mamy nadzieje, że ich marzenia się spełnią, a wiadomości o Finlandii uzyskane podczas spotkania z panią Malwiną w naszej bibliotece okażą się pomocne.

Marta Tereszkiewicz

_____________________________________________________________________________________________________________