Archiwum wydarzeń 2013

PODRÓŻ DO PIĘKNIEJSZEJ STRONY ŚWIATA - spotkanie z Andrzejem Grabowskim w Filii nr 10

12-12-2013

„Podróż do piękniejszej strony świata”
 Spotkanie z Andrzejem Grabowskim w Filii nr 10

10. grudnia 2013 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie miało miejsce niezwykłe spotkanie z Andrzejem Grabowskim - poetą, prozaikiem, tłumaczem literatury, animatorem kultury, a przede wszystkim autorem wielu popularnych powieści dla dzieci i młodzieży.

Na to szczególne spotkanie, zatytułowane:  „Podróż do piękniejszej strony świata”, zaprosiliśmy dzieci z Przedszkoli nr 6 i 15 w Rzeszowie wraz z wychowawcami.

Książki Andrzej Grabowskiego cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród kolejnych pokoleń najmłodszych czytelników nie tylko w Polsce, ale też w najodleglejszych zakątkach świata. Przetłumaczone zostały m. in. na język czeski, ukraiński, angielski i tak egzotyczny dla nas - język wietnamski. Nasz Gość, jak sam przyznał zgromadzonym dzieciom, napisał ponad osiemdziesiąt książek dla najmłodszych, m.in.: „Przygody Skrzata Wiercipiętka”, „Wakacje z Literatem”, „Awantura w pawich piórach”, „Ulubione śmieszne i pocieszne”, „Latająca rodzinka” czy „Opowieści pod choinkę”. Systematycznie tworzy kolejne, a bohaterowie jego opowiadań nieustannie przeżywają interesujące przygody.

Andrzej Grabowski nosi również zaszczytny tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu, przyznawanego przez najmłodszych osobie dorosłej, która swoją pracą, sposobem bycia i osobowością przynosi dzieciom najwięcej radości, działa w obronie ich praw, godności, szacunku do zdrowia i życia.

Nasz Gość podkreślił, że ścieżki do najpiękniejszej strony świata prowadzą również z Biblioteki. To dzięki książkom dzieci mogą odkrywać nieznane im dotąd, tajemnicze światy i nieustannie przeżywać przygody z książkowymi bohaterami, z którymi łatwo mogą się utożsamiać. To książki poszerzają zasób prawidłowej i pięknej polszczyzny, rozwijają w dzieciach wyobraźnię i spełniają marzenia o podróżach do dalekich krajów.

Oczywiście nie obyło się bez pytań skierowanych do Naszego Gościa. Dzieci pytały między innymi o ulubione książeczki z młodych lat, o to jak powstają ilustracje do książek jego autorstwa i czy lubi pisać dla najmłodszych. Na wszystkie pytania autor odpowiadał barwnie i wyczerpująco.

Spotkanie autorskie upłynęło w bardzo radosnej atmosferze, a uśmiech – taki jak ten, który widnieje na słoneczku z Orderu Uśmiechu - ani na chwilę nie znikał z twarzy dzieci.

Teresa Lorenc - Topolewicz

------------------------------------------------------------------------------