Archiwum wydarzeń 2013

22-11-2013

„Japoński Wachlarz” J. Bator
– Spotkanie DKK w Filii nr 10

W jesienne popołudnie 21 listopada 2013 r. w WiMBP Filii nr 10 w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawiano o książce „Japoński wachlarz” Joanny Bator.

Joanna Bator „Japoński wachlarz”.

Joanna Bator - tegoroczna laureatka literackiej nagrody Nike 2013, dała się już wcześniej poznać jako autorka „Japońskiego wachlarza”, za którą to książkę otrzymała Nagrodę im. Beaty Pawlak w 2005 r.. Książka powstała jako plon jej 3-krotnego pobytu w Japonii na stypendium, w sumie dwa lata spędziła w tym kraju pracując na jednej z tokijskich uczelni jako kulturoznawca i filozof. Tytułowy „wachlarz” to nie tylko atrybut kultury japońskiej, ale i spektrum: obrazów, spotkań, wrażeń, zachwytów, zadziwień, refleksji, przemyśleń, których dostarczała codzienność i kultura egzotycznego kraju, spisane narracją dokumentującą to osobiste spotkanie: „kolekcja obrazów z podróży kreślonych wzorem zuihitsu, czyli tak, jak pędzel prowadzi”. Autorka pisze tak, że czytelnik ma wrażenie uczestnictwa w relacjonowanych zdarzeniach. Tak działa np. rozdział o jedzeniu, gdzie czujemy smak opisywanych potraw. Poznajemy zwyczaje żywieniowe, np. dodawanie czerwonej fasoli do każdego posiłku; przywiązywanie wagi do ich celebrowania. Kolejne odsłony i prezentowane ciekawostki, np.: manga – rodzaj komiksu japońskiego; brak nazw ulic i numeracji domów - instytucja stacza na rogach ulic; hotele miłości; moda na stylizacje wyglądu na bohaterów z filmów i komiksów; infantylizm młodych dziewcząt; era hostess – współczesnych gejszy; uzależnienie od telefonu komórkowego; cisza w metrze – śpiący lub czytający pasażerowie; ciasne i nieogrzewane mieszkania; wszędzie wiszące pranie; betonowe repliki budowli z całego świata w zbombardowanym centrum Tokio; kult uczenia się; permanentne przemęczenie Japończyków – inspirują do pogłębienia wiedzy o tym kraju, jego kulturze i mentalności mieszkańców, i sięgnięcia po inne wydawnictwa. Sama autorka uzupełniła swoją książkę o kolejne doświadczenia i wydała kolejną pozycję: „Japoński wachlarz. Powroty, przewodnik osobisty i subiektywny”. Zachęcamy do ich czytania!

Ewa Wójcik.

------------------------------------------------------------------------