Archiwum wydarzeń 2013

BELGIA - OJCZYZNA FRYTEK, GOFRÓW I PRALINEK - relacja ze spotkania z panią Malwiną Szewc w Filii nr 10

22-11-2013

BELGIA - ojczyzna frytek, gofrów i pralinek
- relacja ze spotkania z panią Malwiną Szewc w Filii nr 10.

21 listopada 2013 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 10 już po raz drugi gościła Panią Malwinę Szewc z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie, która w ramach cyklu spotkań: „Małe i duże europejskie podróże” przygotowała dla uczniów kl. III SP w Trzebownisku lekcję o kolejnym z krajów Unii Europejskiej.

Tym razem uczniowie podróżowali po niewielkiej, ale znaczącej w Europie i bogatej w tradycję Belgii. Duże wrażenie na obecnych gościach wywarła prezentacja kraju oraz ciekawostki z nim związane.

Dzieci dowiedziały się, że ulubione przez nie gofry i frytki pochodzą właśnie z Belgii i są narodowym przysmakiem tego kraju. Belgia jest też kolebką czekolady i produktów z niej wytwarzanych. Pyszne belgijskie pralinki nie mają sobie równych w estetyce i smaku. Także znane z komiksów i kreskówek niebieskie Smurfy, bawiące dzieci na całym świecie, autorstwa rysownika Peyo, pochodzą z Belgii.

W kraju tym wzajemnie przeplatają się i uzupełniają historia i nowoczesność. Belgia jako jedno z niewielu już państw europejskich jest monarchią. Stolica kraju – Bruksela – jest również stolicą Parlamentu Europejskiego.

Na koniec spotkania dzieci wykazały się swoją wiedzą na temat omawianego kraju rozwiązując quiz, z którym poradziły sobie doskonale.

Mamy wielką nadzieję, że dzisiejsza lekcja była doskonałą okazją dla uczniów do dalszego zgłębiania wiedzy na temat tego interesującego państwa.

Teresa Lorenc-Topolewicz

--------------------------------------------------------------------------------