Archiwum wydarzeń 2013

29-10-2013

„W Ekolandii” - spotkanie z Katarzyną Ruszałą
w Filii nr 10

24 października 2013 r. nasza biblioteka już po raz trzeci gościła Panią Katarzynę Ruszałę - prezesa rzeszowskiego stowarzyszenia „EKOSKOP”, promującego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych ekologiczny tryb życia. Stowarzyszenie działa już prężnie siedem lat, obejmując swoim zasięgiem nie tylko Rzeszów ale i całe Podkarpacie. Poprzez propagowanie atrakcyjnych, proekologicznych akcji t.j.: „Zamień odpady na kulturalne wypady”, „Jeżowóz”, „Sprzątanie Świata”, czy projekt „EkoNauci”, członkowie stowarzyszenia uczą najmłodszych mieszkańców naszego województwa w szkołach i przedszkolach, jak należy dbać o przyrodę, aby ciągle zachwycała swoim pięknem.

Na pierwsze z cyklu spotkanie zatytułowane: „W Ekolandii” zaprosiliśmy uczniów klasy Ic Szkoły Podstawowej  Nr 2 w Rzeszowie wraz z wychowawcą Panią Elżbietą Niemiec.

Ciepła, słoneczna aura sprzyja przechadzkom i odkrywaniu jesiennych skarbów. Toteż i nasi goście „wybrali się na jesienny spacer” i za pomocą atlasu przyrody poznawali różnorakie gatunki drzew iglastych występujących na terenie naszego województwa. Po dokładnej charakterystyce wybranych gatunków uczniowie ochoczo przystąpili do samodzielnego oznaczania i opisywania przygotowanych dla nich fragmentów roślin.

Była to dla nich ciekawa i pouczająca lekcja z której pierwszaki wyszły wzbogacone w wiedzę, że każdy człowiek stanowiąc cząstkę przyrody, czerpie z niej jednocześnie wiele korzyści, które pozwalają mu na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój.

oprac. Teresa Lorenc-Topolewicz

--------------------------------------------------------------------------