Archiwum wydarzeń 2013

ABECADŁO Juliana Tuwima w Filii Nr 10

16-01-2013

ABECADŁO Juliana Tuwima w Filii Nr 10

Z okazji 100 rocznicy debiutu i w 60 rocznicę śmierci jednego z największych poetów polskich tworzących literaturę dla dzieci,  w dniu 15. stycznia 2013 r. biblioteka zorganizowała spotkanie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie.

Wraz z opiekunem panią Małgorzatą Halladą drugoklasiści uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, której motywem przewodnim była postać jednego z największych poetów dla dzieci - Juliana Tuwima. Podczas zajęć dzieci z dużą uwagą wysłuchały faktów i ciekawostek z życia polskiego poety oraz jego najpopularniejszych wierszy dla dzieci: Lokomotywa, Rzepka, Skakanka, Murzynek Bambo, Dyzio Marzyciel, Kotek. Do najbardziej ulubionych jak się okazało należą:”Abecadło”, „Słoń Trąbalski, „Okulary”, Zosia Samosia”, których teksty dzieci głośno recytowały z pamięci. Na podstawie przygotowanych rekwizytów uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniem polegającym na zgadywaniu tytułów i bohaterów wierszy J.Tuwima. Podczas wspólnej zabawy, przypominając sobie  alfabet odkrywały jabłuszkowe niespodzianki literkowe, które utworzyły ABECADŁO. Dużo radości  sprawiło rozwiązywanie haseł do krzyżówki z najpopularniejszego wiersza pt. ”LOKOMOTYWA”, a  zgaduj-zgadule, uzupełnianie brakujących literek w tekstach wierszy uatrakcyjniły spotkanie naszym małym czytelnikom.

W rozpoczynającym się Roku Tuwima chcieliśmy zainteresować i zachęcić  dzieci do poznania twórczości poety - czarodzieja słowa i klasyka literatury dziecięcej.

_______________________________________________________________________________________________