Archiwum wydarzeń 2013

22-03-2013

"W krainie Wiosny" - zajęcia animacyjno – czytelnicze

z okazji Światowego Dnia Poezji w Filii nr 10

„Marzanko! Marzanko! - zimy koleżanko!
Dość już ciebie mamy
na wiosnę czekamy!"

Choć za oknem panuje jeszcze zimowy krajobraz, śnieg prószy a mróz szczypie w policzki, nadeszła już kalendarzowa wiosna. Z tej okazji odbyły się w naszej Bibliotece zajęcia zatytułowane: „W krainie Wiosny”. Na spotkanie z Wiosną zaprosiłyśmy zaprzyjaźnione dzieci z kl. 0 ze Szkoły Podstawowej Nr 19 w Rzeszowie wraz z Panią Joanną Ferfecką.

Uśmiechnięte buzie naszych małych Czytelników powitał wysłannik Wiosenki - Mały Skowronek, który odczytał im list zapraszający do wspólnej zabawy. Wraz z przybyciem Pani Wiosny zapanowała w naszej Bibliotece prawdziwie słoneczna i ciepła atmosfera. Przedszkolaki wysłuchały wiosennych wierszy znanych polskich poetów: Marii Konopnickiej, Czesława Janczarskiego, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej i Joanny Kulmowej, rozwiązywały zagadki i pięknie wypowiadały się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wraz z nadejściem tej pory roku.

Dzieci dowiedziały się o zwyczaju topienia Marzanny i same mogły uczestniczyć w symbolicznym przepędzeniu srogiej Pani Zimy, zanurzając kukłę Marzanny w wodzie. Ta zabawa wywołała u dzieci wiele radości i zachęciła do dalszej rywalizacji w wiosennych konkurencjach. Przedszkolaki ochoczo wcielały się w sympatyczne zajączki kicające wokół soczystych marchewek, ratowały wróbelki, przenosząc je ostrożnie do gniazd, a w konkurencji „Bociek i żabki” uciekały przed polującym na nie głodnym boćkiem. Na koniec spotkania dzieci pokolorowały portrety uśmiechniętej Pani Wiosny.

Teresa Lorenc-Topolewicz

_____________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.