Archiwum wydarzeń 2013

O książce "MARZENIA i TAJEMNICE" D.Wałęsy w DKK - Filia nr10

13-03-2013

O książce Danuty Wałęsy „Marzenia i tajemnice”
w Dyskusyjnym Klubie Książki w Filii nr 10

Po raz kolejny w Filii nr 10 WiMBP przy ul. Podchorążych 1 w Rzeszowie,  miało miejsce spotkanie osób aktywnie czytających książki - Klubowiczów DKK. W dniu 7 marca 2013 r. dyskutowano w bibliotece  o książce  D.Wałęsy pt.”Marzenia i tajemnice”.

Danuta Wałęsowa "Marzenia i tajemnice".

Wydaniu książki Danuty Wałęsowej towarzyszyły wywiady i komentarze prasowe. Wielu obawiało się, iż książka zaszkodzi wizerunkowi Lecha Wałęsy. Dzisiaj możemy powiedzieć, że nic takiego się nie stało, pani Wałęsowa jak zawsze stała, taki i w książce stoi przy mężu.

Dobrze jednak jest przeczytać tę książkę bez tego szumu medialnego i popatrzyć na autorkę, a zarazem bohaterkę, nie tylko jako żonę znanego polityka, ale jako kobietę, przed którą życie postawiło wiele wyzwań. I ona świetnie sobie z nimi radzi. Wielki szacunek dla Danuty Wałęsowej za jej mądrość życiową, kulturę osobistą, inteligencję, intuicję i takt. Opowiada o swoim życiu prostym językiem, odważnie formułując sądy i opinie - duża zasługa redaktora książki, który pozostając w cieniu, zostawia autorski styl narracji. Książkę przez to dobrze się czyta, gdyż odbieramy autentyczność wypowiedzi. A jest to zarazem książka bardzo osobista, wyznanie kobiety, która jest bardzo samotna, której brakuje czułości, dobrego słowa, empatycznego zrozumienia. Dopóki dom był pełen dzieci i obowiązków, nie miała czasu na refleksje, zadaniowo podchodziła do życia. Teraz, gdy ma czas i pełną świadomość siebie samej, chce zawalczyć o siebie, poczuć się na nowo szczęśliwą. Ma w sobie kapitał doświadczenia życiowego, stąd i ta książka, którym się dzieli z nami. Mając taką możliwość – skorzystajmy z tego i przeczytajmy książkę Danuty Wałęsowej, bo warto.

Ewa Wójcik,
uczestniczka spotkania DKK