Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2012

O książce J. Neeman "BYLIŚMY PRZYSZŁOŚCIĄ" w DKK w Filii nr 10

03-12-2012

O książce J.Neeman „Byliśmy przyszłością”

w Dyskusyjnym Klubie Książki w Filii nr 10

22 listopada 2012 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie – Filii nr 10, odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali  o książce  Jael  Neeman pt. ”Byliśmy przyszłością”.

Recenzja książki Jael Neeman – „Byliśmy przyszłością”.

Niezwykle interesująca książka o ruchu kibucowym w Izraelu napisana przez uczestniczkę tego ruchu. Jael pisze o sobie w liczbie mnogiej, bo tak została  wychowana, wszystko w kibucu było wspólne , a cały system pracy i wychowania miał stworzyć nowego człowieka przyszłości bez „naleciałości burżuazyjnych”. Rodzice Jael to węgierscy Żydzi przybyli z Europy po II wojnie światowej i szukający lepszego życia w Izraelu. Zaraz po urodzeniu dziecka oddawali je pod opiekę kibucu i mimo że mieli troje dzieci , każde z nich wychowywało się w innym zespole. Do rodziców przychodzili codziennie od 17.30 do 19.20 lecz nie mieli z nimi o czym mówić i chętnie wracali do kibucu. Jael żyła w kibucu Jechiam „najpiękniejszym na świecie”, założonym w 1946 r. na wzgórzu u stóp twierdzy krzyżowców. W grupie było ośmiu chłopców i osiem dziewczynek pod opieką zmieniających się opiekunek. Ani z rodzicami ani z opiekunkami nie wytworzyły się więzy uczuciowe.  Największą wartością była praca i zdobywanie jej efektów co było opisywane w lokalnej gazetce. Dzieci nie modliły się i nie uczęszczały do synagogi. Po ukończeniu 16 lat wszyscy odbywali obowiązkową służbę wojskową, a następnie mogli pozostać w kibucu lub go opuścić. Jael –coraz bardziej krytyczna w stosunku do życia w kibucu – opuściła go i podjęła studia. Razem z nią odeszło około 50 tysięcy ludzi urodzonych w kibucu. Łącznie w ciągu pięćdziesięciu lat odeszło z kibuców około 150 tysięcy dzieci, a później dorosłych. Po latach stwierdzili, że stali się ofiarami złożonymi na ołtarzu ideologii.

W dyskusji stwierdzono, że cechą Żydów jest fanatyzm, zarówno religijny, jak i dążący do budowy „lepszego świata”.

Anna Staruch