Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2012

Spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI - Filia nr 10

12-11-2012

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 10

8 listopada 2012 r. w Filii nr 10 przy ul. Podchorążych 1 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Członkowie Klubu Ciekawej Książki rozmawiali na temat książki Małgorzaty Niezabitowskiej pt.”Składana wanna”.

Niezabitowska Małgorzata  ”Składana wanna”

Jest to interesująca i dobrze napisana opowieść o pięciu rodach - przodkach autorki Małgorzaty Niezabitowskiej - Mysyrowiczach,  Ryxach, Okęckich, Leszczyńskich i Lanckorońskich. Ich losy wplecione są ściśle w dzieje Polski od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przez wojny napoleońskie, powstanie listopadowe i styczniowe. Autorka bardzo dobrze charakteryzuje każdą epokę, przy tym robi to z dystansem, ale emocjonalnie i z humorem. Nie oszczędza swoich przodków opisując ich charaktery, rozrzutność i szlachecką fantazję. Na tym tle najlepiej wypadają kolejne kobiety, biorące na siebie odpowiedzialność za dzieci i całą rodzinę, pracujące na utrzymanie niezależnie od przehulanego przez męża majątku, jak to było w przypadku pradziadka Edmunda Mysyrowicza, który porzucił żonę z ośmiorgiem dzieci. Ku zaskoczeniu czytelnika rozsmakowanego w tej prozie, historia rodu urywa się na I wojnie światowej, a chciałoby się zapytać - co dalej?

Anna Staruch