Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

MAK+

W wyniku przerwania przez Bibliotekę Narodową w 2008 roku prac nad systemem MAK 5, mającym zastąpić obecnie używany system MAK 4.3, przeważająca część bibliotek w Polsce stanęła przed problemem wyboru nowego systemu katalogowego. W odpowiedzi na ten stan Instytut Książki, na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i we współpracy z Biblioteką Narodową, podjął się zainicjowania oraz realizacji projektu nowego systemu katalogowego o nazwie MAK+, kierowanego do wszystkich bibliotek w Polsce.


Celem projektu jest wprowadzenie ujednoliconego i przejrzystego sposobu opisu publikacji oraz zbudowanie spójnego, ogólnopolskiego systemu katalogowego, umożliwiającego dokonywanie poprzez internet wszelkich operacji związanych z katalogowaniem, prezentacją oraz wypożyczaniem zasobów bibliotecznych.


System jest kierowany do bibliotek posiadających przynajmniej 1 komputer oraz łącza internetowe spełniające wymogi postawione w założeniach do projektu (procesor minimum Pentium III 1 GHz i 512 MB RAM oraz łącze szerokopasmowe 2Mb/s na 1Mb/s). Komputery z takim procesorem zaczęły być dostępne od 2001 roku, a więc można założyć, że powinny stanowić pewne minimum w bibliotekach. W ramach kolejnych faz programu „Ikonka” do bibliotek trafiły komputery z procesorami Celeron, który spełnia z zapasem wymogi wydajnościowe systemu MAK+.


Z uwagi na różnorodność komputerów oraz systemów operacyjnych zainstalowanych w bibliotekach przyjęto założenie, że praca z systemem będzie się odbywała za pomocą przeglądarek internetowych, natomiast sam system powinien być możliwie jak najprostszy w procesie instalacji i administrowania nim. Przyjęto założenie, że MAK+ będzie opierał się na standardzie MARC 21, a jednym z podstawowych zadań jest zapewnienie konwersji aktualnie używanych przez biblioteki danych do nowego systemu. Wszystkie dane będą kodowane w standardzie Unicode UTF-8. Serce systemu będą stanowiły wysokowydajnościowe, redundandne serwery z komercyjną bazą danych, administrowane przez pracowników Instytutu Książki.


Wszyscy zainteresowani wdrożeniem MAK+ w swojej bibliotece powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy, (tutaj: formularz zgłoszeniowy.). Po otrzymamy zgłoszenia, pracownik Instytutu Książki skontaktuje się z biblioteką, udzieli wszystkich niezbędnych informacji i umówi termin wdrożenia. Wdrożenie MAK+ obejmuje przyjazd administratora do biblioteki, instalację systemu oraz szkolenie dla użytkowników i nie wiąże się z żadnymi kosztami, ponieważ pokrywa je w całości Instytut Książki.


Można się także kontaktować się bezpośrednio z osobami nadzorującymi poprawne działanie systemu MAK+ w poszczególnych województwach:

 

Administrator systemu MAK+ w woj. podkarpackim:
- Łukasz Szymański, tel. 505 245 808
,

 

Biblioteki publiczne woj. podkarpackiego, w których dotychczas wdrożono program
MAK+:

GOKSiT BP Bircza
MGBP Błażowa
GBP Chmielnik
MBP Cieszanów
GBP Cmolas
GBP Dubiecko
GBP Dynów Bachórz
GBP Dzikowiec
GBP Haczów
GBP Iwonicz Zdrój
GOKSTiR Jarocin
GBP Jasło Szebnie
GBP Jaśliska
GBP Jedlicze
GCK-BP Jeżowe
MiPBP Kolbuszowa
GBP Korczyna
GBP Krempna
GBP Krościenko Wyżne
GOK Krzeszów n. Sanem
GBP Lubaczów Basznia Dolna
GBP Lubenia
GBP Majdan Królewski
GBP Miejsce Piastowe
MBP Nisko
GOKiB Niwiska
GBP Padew Narodowa
CKSiT B Pruchnik
GBP Raniżów
GBP Rymanów
GOKiC Skołyszyn
MiGBP Sokołów Młp.
GBP Tuszów Narodowy
GBP Wojaszówka Odrzykoń

 

Więcej informacji o programie MAK+ na stronie internetowej: www.makplus.pl

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: