Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18543099 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Zbiory

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie posiada bogate i różnorodne zbiory udostępniane w wypożyczalniach i czytelniach zlokalizowanych na terenie Rzeszowa.
Materiały biblioteczne gromadzone są pod kątem potrzeb czytelniczych, informacyjnych i edukacyjnych użytkowników Biblioteki.

Jedną z ważniejszych funkcji Biblioteki w zakresie pozyskiwania zbiorów jest gromadzenie księgozbioru regionalnego związanego tematycznie z województwem podkarpackim.
WiMBP w Rzeszowie posiada największe i najbardziej różnorodne zbiory regionalne spośród wszystkich bibliotek na Podkarpaciu, są to : książki, czasopisma regionalne i lokalne, dokumenty życia społecznego.

W ofercie udostępnianych czytelnikom zbiorów w filiach i oddziałach bibliotecznych znajdują się książki naukowe, popularnonaukowe oraz literatura piękna dawna i współczesna dla dorosłych, a także dla dzieci i młodzieży.

Ofertę biblioteczną w zakresie udostępniania zbiorów wzbogacają zbiory specjalne:

 • dokumenty dźwiękowe z muzyką poważną klasyczną i współczesną, rozrywkową, jazzem, ludową, 
 • nuty, partytury, wyciągi fortepianowe,  
 • grafika i plastyka,
 • rękopisy m.in.: dokument arcybiskupa Jana Rzeszowskiego z 1433 r. zatwierdzający wyposażenie kościoła we wsi Buszcze ; przywilej organizowania jarmarków w Łańcucie z 1726 r. wystawiony przez króla Augusta II ; mowy sejmowe z XVIII wieku ; listy pisarzy polskich z początku XX wieku,
 • zbiór kartografii /mapy, plany, atlasy/,
 • audiobooki /książka „mówiona”/ z literaturą piękną i faktu do słuchania,
 • starodruki, w tym najcenniejsze: „Biblia Święta” z 1563 r. ; „Zwierciadło” Mikołaja Reja z 1568 r. ; „Chronica Polonorum” Macieja Miechowity z 1521 r. ; „Familiarum Collequiorum” Erazma z Rotterdamu z 1535 r. ; „Apokrypha” Marcina Lutra z 1535 r. ; „Historia Polski” Jana Długosza z 1615 r. ; „Żywoty świętych” Piotra Skargi z 1644 r.
 • mikrofilmy /z rocznikami wybranych, zmikrofilmowanych gazet regionalnych i ogólnopolskich/,
 • wydawnictwa elektroniczne na CD, takie jak : słowniki, encyklopedie, herbarze, kolekcje historycznych dokumentów źródłowych, programy dla dzieci,
 • filmy fabularne i dokumentalne,
 • normy /z zakresu bibliotekarstwa i informacji naukowej/,
 • dokumenty życia społecznego dot. Rzeszowa i Podkarpacia.

Biblioteka udostępnia swoje zbiory na zewnątrz oraz na miejscu w czytelniach i księgozbiorach podręcznych. Oferta materiałów bibliotecznych gromadzonych w bibliotece jest uzupełniania o nowe nabytki.

Czytelników naszej Biblioteki zapraszamy do aktywnego udziału w uzupełnianiu zbiorów o nowe publikacje. Dzięki nowej funkcji serwisu www pod nazwą >>„zaproponuj zakup książki, Czytelnik wysyłając e-mail przy pomocy wskazanego formularza ma możliwość zgłaszania potrzeby uzupełnienia zbiorów biblioteki o kolejne ciekawe i potrzebne publikacje /książki, czasopisma lub inne materiały/.


Podstawowy księgozbiór WiMBP w Rzeszowie w postaci książek i czasopism rejestrowany jest w katalogach elektronicznych Biblioteki >> zob. katalogi online

Materiały bibliograficzne dotyczące województwa podkarpackiego użytkownicy znajdą w bibliografii regionalnej woj. podkarpackiego >> zob. bibliografia regionalna

Książki sprzed 1939 roku ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie są sukcesywnie digitalizowane i prezentowane w >>Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: