Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25469173 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

NARADA KADRY KIEROWNICZEJ BIBLIOTEK SAMORZĄDOWYCH POWIATU RZESZOWSKIEGO

09-08-2021

            W dniu 06 sierpnia 2021 r. w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Dynowie z siedzibą w Bachórzu w Łubnie odbyła się narada kadry kierowniczej bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego zorganizowana przez Wojeódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Uczestników spotkania przywitała Mariola Kaczor - dyrektor GBP w Dynowie z siedzibą w Bachórzu. W spotkaniu wziął udział wójt gminy Dynów, pan Wojciech Piech.

           Lucyna Różnowicz - instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego omówiła działalność oraz wyniki osiagnięte przez biblioteki publiczne w 14. gminach powiatu rzeszowskiego w roku 2020 r. W roku sprawozdawczym w bibliotekach publicznych powiatu rzeszowskiego zanotowano ogółem spadek liczby czytelników (o 10,5%), a także wypożyczeń (o 9,3%) w porównaniu do roku ubiegłego, tak duże spadki spowodowane były obostrzeniami zastosowanymi w związku z pandemią Covid-19. Całość zagadnień związanych z udostępnianiem zbiorów, zarówno w sposób prezencyjny jak i na miejscu została omówiona w poszczególnych rozdziałach wydawnictwa Biblioteki publiczne powiatu rzeszowskiego w liczbach 2020, które przekazano do bibliotek, jak i władz samorządowych powiatu rzeszowskiego. Rok 2020 był bardzo trudnym rokiem z powodu pandemii Covid-19. Biblioteki były okresowo zamknięte. W okresie ścisłej kwarantanny w niektórych bibliotekach szyto maseczki dla mieszkańców, ośrodków zdrowia, itp. W trakcie roku sprawozdawczego zostały zawieszone wszelkie zajęcia stacjonarne dla użytkowników, kąciki malucha, a wiele działań animacyjnych przebiegało w formie online. Jednakże dzięki staraniom i zaangażowaniu bibliotekarzy z bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego, społeczności lokalne miały zapewniony dostęp do usług bibliotecznych. Użytkownikom dorosłym jak i dzieciom proponowano udział online w konkursach, quizach, spotkaniach autorskich, prelekcjach. Wypożyczanie zbiorów odbywało się poprzez rezerwację online, pocztę elektroniczną, telefon z odbiorem w konkretnym terminie. Zbiory po oddaniu do biblioteki były poddawane kilkudniowej kwarantannie. Dwie biblioteki w powiecie rzeszowskim: GBP w Boguchwale i MGBP im. Rudolfa Menerki w Głogowie Małopolskim proponowały użytkownikom bezpłatne korzystanie z internetowej  wypożyczalni Legimi

            Mariola Kaczor - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dynowie z siedzibą w Bachórzu, Anna Wolska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale oraz Dorota Madej – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Świlczy z siedzibą w Trzcianie zaprezentowały wiele ciekawych i różnorodnych form pracy realizowanych na rzecz społeczności lokalnych w roku 2020 i niektórych w roku 2019.

          Robert Borkowskidyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej im. Rudolfa Menerki w Głogowie Małopolskim wypowiedział się na temat promowania społeczności lokalnej poprzez działalność wydawniczą. Głogowska biblioteka jest inicjatorem wielu takich działań, we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami lokalnymi, i nie tylko. Pan Robert Borkowski zaprezentował na spotkaniu kilka wydawnictw dotyczących m. in. historii Głogowa Małopolskiego, jak i okolic, a także ludzi związanych z historią ziemi głogowskiej.

 

          Na naradzie kadry kierowniczej bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego były poruszane m.in. zagadnienia dotyczące finansów, struktury organizacyjnej, spraw kadrowych, radzenia sobie w trudnej rzeczywistości podczas pandemii i wyzwań jakie stanęły przed bibliotekami publicznymi w powiecie rzeszowskim.

        

           oprac. Lucyna Różnowicz – instruktor

          ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego   

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: