Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25469110 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

SZKOLENIE "BIBLIOTERAPIA W NOWOCZESNYM PROCESIE WYCHOWANIA, EDUKACJI I TERAPII

06-07-2021

 

02 lipca 2021 r. odbyło się szkolenie warsztatowe "Biblioterapia w nowoczesnym procesie wychowania, edukacji i terapii" zorganizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, przeznaczone dla bibliotekarzy z bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego.   


Celem szkolenia było pokazanie terapeutycznej, edukacyjnej i wychowaczej funkcji literatury, a także uzyskanie przez bibliotekarzy teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu doboru i możliwości wykorzystania odpowiednich tekstów literackich w biblioterapii dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów.


Szkolenie poprowadziła pani Wanda Matras-Mastalerz - adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Na wstępie prowadząca zapoznała uczestników z zagadnieniami biblioterapii. Przedstawiła etapy i modele postępowania biblioterapeutycznego. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z mechanizmami psychologicznymi zachodzącymi podczas czytania, takimi jak: identyfikacja, projekcja, kompensacja, modelowanie, racjonalizacja oraz fantazjowanie.

  

W dalszej części zajęć pani Wanda Matras-Mastalerz przedstawiła zasady pracy z czytelnikiem dziecięcym, wskazując praktyczne przykłady wykorzystania bajek psychoedukacyjnych, psychoterapeutycznych i relaksacyjnych w pracy i zabawie z dziećmi. Podkreślono terapeutyczne zastosowanie odpowiednio dobranych tekstów literackich w leczeniu i profilaktyce przeciwdziałania lękom, problemom, zahamowaniom w wieku przedszkolnycm i wczesnoszkolnym. Wskazano również na znaczenie i rolę terapeutycznej funkcji literatury w rozwijaniu międzypokoleniowej transmisji wartości pomiędzy seniorami a dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak wykorzystywać czytanie dla wspierania odporności psychicznej, rozwoju własnych pasji i zainteresowań, samorealizacji i rozwoju osobistego.

 

Nabyta przez bibliotekarzy z bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego na szkoleniu wiedza i umiejętności pozwolą na zastosowanie ciekawych i interaktywnych metod współpracy z użytkownikami, a także pomogą w atrakcyjny sposób zaprezentować ofertę bibliotek publicznych w powiecie rzeszowskim.

 

Lucyna Różnowicz – instruktor 

ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego     

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: